Beslenmenin geleceği öğün ikame eden içeceklerde mi?

Öğün yerine geçen içeceklerin satışları geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada hızla arttı. Peki bu geçici bir heves mi, yeni başlayan güçlü bir trend mi?

Öğün ikamesi içeceklerin tarihi

Öğün yerine geçen içecekler ilk olarak 1960’larda, katı gıda tüketemeyen hastalar için tasarlanmış protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller içeren düşük kalorili bir içecek olan Metrecal gibi ürünlerle ortaya çıktı.

Ancak öğün yerine geçen içecek kavramı kamu bilincine ancak 1970’lerde, Amerikalı işadamı Daniel Abraham’ın kilo verme markası SlimFast’i kurarak geleneksel bir öğünü bir içecekle değiştirme fikrini ana akım haline getirmesiyle girdi. Satışlar 1980’ler ve 90’lar boyunca hızla artarak SlimFast’i uluslararası alanda tanınan ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde satılan bir marka haline getirdi.

Bununla birlikte, öğün yerine geçen içecek kavramı ancak son yıllarda kilo verme alanından çıkıp bir yaşam tarzı tercihi olarak popüler kültüre girdi. Peki bu mutfak değişimini tetikleyen nedir ve bu değişim sürecek mi?

Yirmi birinci yüzyılda zaman uçup gidiyor

Öğün yerine geçen içecekler, gittikçe daha çok tüketici tarafından tercih ediyor. Birçok tüketici bunun nedeni olarak zaman tasarrufunu gösteriyor.

yfood’un İngiltere ve İrlanda ülke müdürü Paul Sloane FoodNavigator’a verdiği demeçte, “Giderek daha fazla insanın yoğun bir yaşam tarzına sahip olduğunu görüyoruz. Ancak bunun için beslenmeden ödün vermek istemiyorlar. Önceden, bir öğünü atlıyor ya da besleyici açıdan daha az uygun bir şey alıyorlardı. Bu gibi durumlarda artık beslenme açısından eksiksiz bir içecek tüketebilirler” diye konuştu.

Avrupa Uzman Sporcu Beslenmesi Birliği (ESSNA) Başkanı Luca Bucchini de aynı fikirde:

“Günümüzün hızlı tempolu dünyasında aktif tüketiciler bazen beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel öğünleri hazırlamakta ve tüketmekte zorlanıyor. Öğün yerine geçen içecekler, yoğun yaşam tarzlarına uyan hızlı ve kullanışlı bir alternatif sunuyor.”

Öğün yerine geçen içecekler sadece yemek hazırlama ve tüketme zamanından tasarruf etmekle kalmıyor, aynı zamanda satın alma şeklimizde de kolaylık ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Beslenmenin geleceği öğün ikame eden içeceklerde mi?

Tam bir öğün

Bazı çevreler öğün yerine geçen içeceklerin çok az besin değerine sahip olduğunu iddia ederek bu içecekleri geçici bir heves olarak nitelendirdi. Ancak son zamanlarda üreticilerin sektöre yaptığı yatırımlardaki artış, sağlıklı gelişim için gerekli besinleri sağlamaya odaklanarak bu ürünlerin besin kalitesinde belirgin bir iyileşmeye yol açtı.

Bucchini, “Kullanışlı, hazır ve temel besin maddelerinin dengeli bir karışımını sağlamak üzere formüle edilmiş olan bu ürünler, kitle kazanımı da dahil olmak üzere beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın kolay bir yolunu arayan bireylere hitap ediyor. Öğün yerine geçen shake’ler proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere besin maddeleri sağlar” diyor.

Dengeyi tutturmak

Birçok tüketicinin öğün yerine geçen içecekleri kilo vermeye yardımcı olarak gördüğü de inkar edilemez bir gerçek.

Bucchini, “Öğün yerine geçen içeceklere yönelik eğilim, kolaylık ve bu ürünlerin beslenme dengesi ve kilo yönetimi gibi sporculara sağlayabileceği faydalar da dahil olmak üzere birçok faktör tarafından başlatıldı ve yönlendirildi. Kilo yönetimi ya da zindeliklerini geliştirmek ve sağlık durumlarını yükseltmek için kullanışlı ve besinsel olarak eksiksiz ürünler arayan tüketicilere hitap ederek, küresel öğün yerine geçen içecek pazarı büyüyor” dedi.

Buna ek olarak, Avrupa genelinde hükümetler Avrupa vatandaşları arasında artan obezite sorununu ele almak için çalışıyor.

Aşırı kilolu veya obez kişiler için diyet ve öğün yerine geçen ürünlerin ticaretini yapan TDMR Avrupa’nın başkanı Profesör Anthony Leeds, “Son birkaç yıldır, politika yapıcıların Avrupa’daki obezite seviyelerini azaltmaya yönelik artan bir ilgi gösterdiğini görüyoruz” diyor. “Avrupa seçimleri ve Birleşik Krallık’taki genel seçimler yaklaşırken, sektör, ürünlerini ve obeziteyle mücadeledeki rollerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla karar vericilerle iletişim kurmak için çok iyi bir fırsata sahip.”

 

Beslenmenin geleceği öğün ikame eden içeceklerde mi?

Öğün yerine geçen içecekler kalıcı olabilecek mi?

Kısacası, cevap “evet” gibi görünüyor… Elbette eğer zevkinize uygunsa ve yaşam tarzınıza uyuyorsa. Birçokları için durum böyle olmayacak ve öğünlerinde katı gıdalardan uzaklaşmak istemeyecekler. Ancak bazıları için öğün yerine geçen içecekler takdir ettikleri ve keyif aldıkları bir kolaylık biçimi sunuyor.

Öğün yerine geçen içecek pazarının gelecekteki gelişimi ve büyümesi çok sayıda faktöre bağlı olmakla birlikte, müşteri talepleri ve tercihleri ile sektörün bunlara uyum sağlama becerisi kilit öneme sahip görünüyor.

www.gidahatti.com/haber/19836235/beslenmenin-gelecegi-ogun-ikame-eden-iceceklerde-mi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...

İnek sütü üretiminde rekor

Türkiye’de ticari işletmelerin topladığı aylık inek süt miktarı, mayısta...

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Akay, Toprağın Sesi Programının konuğuydu

https://youtu.be/ntsdt7c66cE?feature=shared Her hafta cuma günü 19.30’da Lider Haber TV ekranlarında...