Tüketicilerin yaptığı gıda israfının faturası endüstriye mi kesiliyor?

0
411

Yeni bir araştırmada büyük bir kısmı insanların satın aldıklarını yememesinden kaynaklanan gıda israfının daha önce düşünülenden daha büyük bir sorun olduğu belirlendi.

Çalışmada aynı zamanda gıda israfı sorununun yarı yarıya azaltılması durumunda küresel gıda sisteminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte birinin ortadan kaldırılabileceği de belirlendi.

Üretilen tüm gıda ürünlerinin üçte birinin kayıp veya israf edildiği birçoğumuzun bildiği, üzücü bir istatistik. Gıda israfı konusundaki bir diğer bilindik önemli istatistik de küresel gıda sisteminin, dünyadaki tüm sera gazlarının üçte biri veya dörtte birinden sorumlu olduğu.

Yeni yapılan bir araştırmada, daha önce pek duymadığımız şaşırtıcı bir tespit yapıldı. Gıda sistemlerinin neden olduğu bu yüksek emisyonların yarısı, gıda kaybı ve israfından geliyor. Ayrıca, gıda israfının neden olduğu emisyonların üçte birinden fazlası, tüketicilerin neden olduğu gıda kaybından geliyor. Peki bu istatistik neden önemli?

Evde yapılan gıda israfının önlenmesi büyük bir adım

Ulaşılan sonuçlar, tüketicilerin evlerinde alacağı israf tedbirleri sayesinde gıda sisteminin çevre üzerindeki etkisinde büyük bir düşüş sağlanabileceğini gösteriyor.

Nature Food​ dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 164 ülke ve bölgedeki 54 farklı gıda emtiası incelendi. Gıda israfından kaynaklanan küresel emisyonların 2017 yılında 9,3 milyar ton karbon dioksite eşdeğer olduğu, bu sayının daha önceki tahminlerin 2 katından fazla olduğu belirlendi.

Gıda israfı üretim, muhafaza, işleme ve nakliye aşamalarında meydana gelen “gıda kaybından” ve tüketiciler, perakendeciler veya gıda servisi yapanlar tarafından yapılan “gıda israfı” olmak üzere 2 ayrı şekilde meydana geliyor.

Çalışmaya göre tüketiciler tarafından atılan gıdalar, toplam gıda israfı emisyonlarının %35,5’ini oluşturuyor. Bu emisyonlar toptan ve perakende gıda satışı yapan kuruluşların neden oluyor (toplam emisyonların %11’i). İsrafın geriye kalanı ise gıda üretimindeki diğer basamaklardan kaynaklanıyor.

 

Gıda israfı hangi ülkelerde daha fazla?

Tüketici kaynaklı gıda israfı ABD ve Çin’de daha büyük bir sorun. Araştırmaya göre, Çin ve ABD’de tüketicilerden kaynaklanan gıda atıklarının neden olduğu emisyonların üçte biri, küresel olarak tüm işleme ve nakliye aşamalarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarıyla karşılaştırılabilir düzeyde.

Öte yandan Brezilya, Çin, Hindistan ve ABD tüm gıda israfı emisyonlarının yaklaşık %40’ından sorumlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz