Tarlada hasat var fiyat yok

0
509

Geçen sezon 19.8 milyon tonluk rekolteye ulaşan buğdayda hasat başladı, TMO’nun fiyat açıklaması ise seçim sonrasına kaldı. Ürünün elinde kalacağını düşünen çiftçi, zarar edeceği endişesi yaşıyor.

Depremin vurduğu tarım arazilerinde tüm zorluklara rağmen başlayan hasat, seçimler nedeniyle ertelenen fiyat engeline takıldı. Tüm dünyada Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında kritik ve stratejik bir ürün haline gelen buğdayda, güney bölgelerinde hasat başlarken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin  (TMO) fiyat açıklamaması ve depoların da zarar görmesi nedeni ile üretici ‘tüccarın insafına kaldık’ mesajını verdi. TMO’nun alım fiyatını açıklamasını bekleyen çiftçinin hasada başladığını belirten Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, rakam konusunda belirsizlik nedeniyle tüccarın çiftçinin elinden ucuza ürün almaya çalıştığını kaydetti.

BEKLENTİ 10.500 TL

“Aldığım bir duyuma göre bazı tüccarlar 4.5 TL’ye tarladan alma peşindeler. 2022’de bu buğdayı ton başına 6.500 artı 1.000 TL primle 7b.500 TL’den sattık. Her şeyin fiyatı katlandı ama kimin kime gücü yeterse. Olan bize oluyor” ifadelerini kullanan Okay, bir diğer sorunun ise depolama olduğunu aktardı. Hatay başta olmak üzere depoların depremde hasar gördüğünü kaydeden Okay, “Tarlada buğday var, hasat ediyoruz, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Seçim sonrası fiyat açıklanması için çok geç” dedi.

Bu yıl tarlada verimin iyi olduğunu ve dekar başına 650 kilogram civarında bir mahsul beklediklerini anlatan Muzaffer Okay, fiyat beklentilerinin ise ton başına 10 bin 500 TL olduğunu aktardı. Maliyetlerinin yüzde 50’nin üzerinde arttığını ve çiftçinin yüksek maliyet ile ekim yaptığını anlatan Okay, tahıl koridoru anlaşması ile gelmesi  beklenen mahsulün de iç pazarda çiftçi açısından talep ve fiyat mağduriyeti yarattığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz