LİMAK’ın Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yapılaşmasına bilirkişiden karşıt rapor

Çimento fabrikası alanında LİMAK’ın rezidans ve AVM yapmasına olanak sağlayan imar planı değişikliğine ilişkin davaya sunulan bilirkişi raporunda alanın Atatürk Orman Çiftliği’ne geri kazandırılması gerektiği vurgulandı.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki çimento fabrikası alanında LİMAK’ın rezidans ve AVM yapmasına olanak sağlayan imar planı değişikliğine ilişkin davaya sunulan bilirkişi raporunda, Atatürk Orman Çiftliği alanlarına konut, ticaret ve sanayi kullanımlarına yer verilemeyeceği ve alanın Atatürk Orman Çiftliği’ne geri kazandırılması gerektiği vurgulandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planı değişikliğini yargıya taşımıştı. Bilirkişi raporu dosyaya eklendi.

“RANT PROJESİ”

Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çimento fabrikası, Ankara’nın imarı için Atatürk tarafından kuruldu ancak neoliberal politikalarla önce özelleştirildi sonra LİMAK’a satıldı. LİMAK Holding, arazisine lüks konutlar ve dükkânlar yapılması için projeler hazırladı, Çevre Şehircilik Bakanlığı da imar planı değişikliği yaparak rant projesinin önünü açtı. Atatürk Orman Çiftliği’ne devredilmesi gereken alanı talana açmaya çalışanlara en güzel cevap, yargı sürecinde bilirkişilerden geldi. Bilirkişiler ders niteliğinde bir rapor sundu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Gaffar Yakınca: Çiftçiye ne gerek var, üçkağıtçılarımız va

Futbolcu, on kamyon kayıtsız parayla tefecilik işine soyunuyor. Futbol...

İdil Çimrin: Sürprizli lezzetler

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün son derece pratik, kolay bulunabilir malzemelerle...

Ali Baş: Mis gibi şeker kokusu!

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın kuruluşunun 90....