LİMAK’ın Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yapılaşmasına bilirkişiden karşıt rapor

Çimento fabrikası alanında LİMAK’ın rezidans ve AVM yapmasına olanak sağlayan imar planı değişikliğine ilişkin davaya sunulan bilirkişi raporunda alanın Atatürk Orman Çiftliği’ne geri kazandırılması gerektiği vurgulandı.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki çimento fabrikası alanında LİMAK’ın rezidans ve AVM yapmasına olanak sağlayan imar planı değişikliğine ilişkin davaya sunulan bilirkişi raporunda, Atatürk Orman Çiftliği alanlarına konut, ticaret ve sanayi kullanımlarına yer verilemeyeceği ve alanın Atatürk Orman Çiftliği’ne geri kazandırılması gerektiği vurgulandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planı değişikliğini yargıya taşımıştı. Bilirkişi raporu dosyaya eklendi.

“RANT PROJESİ”

Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çimento fabrikası, Ankara’nın imarı için Atatürk tarafından kuruldu ancak neoliberal politikalarla önce özelleştirildi sonra LİMAK’a satıldı. LİMAK Holding, arazisine lüks konutlar ve dükkânlar yapılması için projeler hazırladı, Çevre Şehircilik Bakanlığı da imar planı değişikliği yaparak rant projesinin önünü açtı. Atatürk Orman Çiftliği’ne devredilmesi gereken alanı talana açmaya çalışanlara en güzel cevap, yargı sürecinde bilirkişilerden geldi. Bilirkişiler ders niteliğinde bir rapor sundu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...