Avrupa Birliği’nden ormanları korumak için ithalat yasağı

Avrupa Birliği, üretildiği ülkelerde ormanların kesilmesine neden olabilen kahve, kakao ve soya gibi ürünlerin ithalatını engelleyen bir yasa tasarısını kabul etti.

Avrupa Birliği (AB), tedarik zincirinde ormanların azaltılmasına engel olmayı amaçlayan bir yasa tasarısını kabul etti.

İthalat yasağı hangi ürünleri kapsıyor?

Yasa çerçevesinde şirketlerin, ithal ettikleri ürünlerin 31 Aralık 2020’den sonra ormansızlaşmaya başlayan topraklarda üretilmediğini ve bu ülkelerin yasalarına uyduklarını taahhüt etmeleri gerecek. Söz konusu ithal ürünler arasında palm yağı, büyük baş hayvan, soya, kahve, kereste, kakao ve kauçuk gibi ürünlerin yanı sıra et, mobilya ve çikolatanın da bulunduğu açıklandı.

Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen yasaya büyük şirketlerin uyum sağlaması için 18 ay, küçük şirketlere ise daha uzun süre verilecek.

Yasa çerçevesinde yüksek riskli ihracatçı ülkelerin ürünlerinin yüzde 9’u AB tarafından kontrol edilecek, düşük riskli ülkelerin ürünleri ise daha düşük oranlarda incelemeye tabi tutulacak. Yasanın ihlal edilmesi durumunda ise şirketlere yıllık cirolarının yüzde 4’ü oranında para cezası verilebilecek.

 

Avrupa Komisyonu tarafından yasaya ilişkin yapılan açıklamada, “Yeni yasa sayesinde AB’de piyasaya sürülen ürünler artık AB’de ve dünyanın herhangi bir yerinde ormansızlaşmaya ve ormanların tahrip olmasına katkı sağlamayacak” ifadelerine yer verildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Çevre ve biyoçeşitlilik için verilen mücadele hızlanıyor” dedi.

Çevreci gruplar yasayı “tarihi” olarak değerlendirdi

Greenpeace, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) gibi uluslararası çevre örgütleri, kabul edilen yasa taslağını “çığır açıcı” ve “tarihi” olarak nitelendirdi. WWF açıklamasında, “Bu düzenleme, küresel olarak ormansızlaştırma ile mücadelede dünyada bir ilk ve AB’nin doğa üzerindeki ayak izini büyük ölçüde azaltacaktır” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, tahmini Avrupa Birliği ülkelerinin toplamından daha büyük bir alanın yani yaklaşık 420 milyon hektarlık ormansızlaştığını duyurmuştu. Yasa dışı üretim nedeniyle Brezilya, Endonezya, Malezya, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Meksika ve Guatemala gibi ülkelerdeki ormanlar büyük ölçüde tahrip edilmişti.

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...