Yumurta ihracatını ‘damızlık’ sırtlıyor

Yumurta ihracatı, bu yılın ilk iki ayında yüzde 43 artışla 82 milyon 838 bin dolar oldu. Damızlık yumurtaların ihracatı ise yüzde 82,7’lik artış ile 40 milyon 949 bin dolara yükseldi. Damızlık yumurtaya en çok talep komşu ülkelerden geliyor.

Türkiye’nin yumurta ihracatında bu yıl damızlık yumurtalar öne çıkıyor. Yumurta ihracatı ilk iki ayda yüzde 43 artışla 82 milyon 838 bin dolar olarak gerçekleşirken, bunun içinde yer alan damızlık yumurtalar ise yüzde 82,7’lik artış ile 40 milyon 949 bin dolar pay aldı.

Damızlık yumurta ihracatı, çevre ülkelerden gelen taleplerin arttığını aktaran sektör temsilcileri, İran, Rusya ve Azerbaycan gibi ülkelerde damızlık tavuklarda yaşanan hastalıktan dolayı Türkiye’den temin ettiklerini belirtiyorlar.

Türkiye’nin toplam yumurta ihracatı bu yılın ilk iki ayda tonaj olarak 35 bin 377 ton olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde ise 30 bin 707 ton ihracatı yapılmıştı. Diğer yandan, sofralık yumurta ihracatında öne çıkan pazar ise Körfez ülkeleri yer alıyor. Son dönemde bölgede yaşanan sıcak çatışmalar ve Kızıldeniz’deki lojistik sorunlardan dolayı ihracatta aksamaların yaşanmasına yol açıyor.

Ortadoğu’daki gerginlik ihracatı olumsuz etkiliyor

Ortadoğu’da yaşanan olaylardan dolayı yumurta ihracatının olumsuz etkilendiğini aktaran sektör temsilcileri, fakat damızlık yumurta talebinde ise yükselişin yaşandığı ifade ediyorlar.

Çevre ülkelerdeki damızlık tavuklarda hastalığın yaşandığını dile getiren temsilciler, damızlık için ihtiyaç duyulan yumurtayı Türkiye’den almaya çalıştıklarını kaydediyorlar. Damızlık yumurta talebinin ağırlıklı olarak doğuda yer alan ülkelerden geldiği aktarılıyor. Önceki yıllara göre ciddi bir talebin olduğu vurgulanıyor. Damızlık yumurtanın yanı sıra söz konusu ülkelerden civciv talebi de geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...