“Yerli bir unicorn olma vizyonu ile yola çıktık”

2021 yılında bir TÜBİTAK projesi olarak başlayan ve akabinde ürünleştirilen cotcast.ai uygulaması, Türkiye’den çıkan dünyanın ilk pamuk tahminleme platformu oldu. Önümüzdeki dönemde diğer tarımsal emtia tahminlemelerini de eklenecek olan uygulama, yüzde 99,45’lik bir doğruluk payı ile öne çıkıyor.

Kahramanmaraş’ta üç kuşaktır tekstil sektöründe faaliyet gösteren Nazar Tekstil ve partneri Hey Teknoloji, pamuk alanındaki tecrübesi ve pamukta fiyat tahminlemenin sektör için taşıdığı hayati önemden yola çıkarak dünyanın ilk pamuk piyasası tahminleme uygulamasını Türkiye’de hayata geçirdi.

cotcast.ai uygulamasının özellikleri ve sektörler için yaratacağı katma değeri aktaran Kurucu Ortakları Emre Balduk ve Ertuğrul Kazancı, tüm tekstil tedarik zincirini optimize etmeyi ve sürdürülebilirliği hedeflediklerini belirtti. Bir TÜBİTAK projesi olarak ortaya çıkan ve pamuk piyasasına yapay zekâ ile yön verme düşüncesiyle yola çıkan cotcast.ai, yüksek doğruluk oranlı tahminleriyle global yatırımcıların yatırım risklerini minimize etmeyi hedefliyor.

Kahramanmaraş’ın köklü sanayicilerinden Mehmet Balduk’un kızı ve aynı zamanda markanın pazarlamasından sorumlu olan Nazlı Ceylan Balduk, markanın özellikle Kahramanmaraş’tan çıkmış olmasının onlar için ayrıca bir gurur olduğunu belirtti. Baba Mehmet Balduk’un vefatının ardından hayata geçirdikleri bu projenin dünyada bir ilk olduğunu kaydeden Balduk, markanın yerli bir unicorn haline gelme vizyonunun altını çizdi.

“Uygulama şirketimizin ihtiyacından doğdu”

Projenin Nazar Tekstil’in ihtiyacından ortaya çıktığını söyleyen cotcast.ai Kurucu Ortağı Emre Balduk, şirketin 40 bin tonluk pamuk ihtiyacında 1 centlik bir fiyat farkının dahi yüz binlerce Amerikan Dolarına sebep olduğu bir piyasada fiyat tahminlemenin ne denli önemli olduğunu bizzat gözlemlediklerini kaydetti.

Tarım, tekstil ve borsa sektörlerindeki bilgi ihtiyacını yapay zekâ araçlarıyla karşılamanın çok ciddi bir potansiyel olduğunu söyleyen cotcast.ai Kurucu Ortağı Emre Balduk, “cotcast.ai sektör paydaşlarının yanı sıra pamuk alanında yatırım yapmayı düşünenlerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendi ve biz bu platformu kullanıcılar için güvenilir bir rehber olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Modelimizin doğruluğunu kanıtlamak adına, geçmiş veriler üzerinde uygulandığında nasıl ciddi kazançlar elde edebileceğini gösteren, ‘backtest’ simülasyonları gerçekleştirdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...