30 günde karın kası yapmak mümkün mü?

Sosyal medyada 30 günde belirgin karın kaslarına sahip olacağınızı vadeden egzersiz uygulamaları uzmanlara göre gerçeği yansıtmıyor. Görünür karın kaslarına sahip olmak, yağ oranı gibi birçok faktöre bağlı. Uzmanlar karın kası yapmak için gerekli süreyi açıkladı.

Yazın yaklaşmasıyla birlikte fit vücuda sahip olmak isteyen birçok kişi spor salonlarına akın ediyor. Karın kası yapmak, doğru beslenmeye ve sık sık karın güçlendirici egzersizler yapmakla başlıyor. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olan Dr. Shelby Johnson, karın ve gövde kondisyonunu geliştirmek için birden fazla egzersiz olduğunu söylüyor. Bunlar arasında plank, yarım mekik, ters mekik, tam mekik, asılarak diz çekme, dağ tırmanışı, makas hareketi, bisiklet hareketi sayılabilir. Johnson “Squat, lunge ve ayakta kol egzersizleri bile merkezi hedef alabilir ve stabilizasyon için iyidir” diye ekliyor.

Karın kasları beş ana kastan oluşur: Dış oblikler, iç oblikler, transversus abdominis, rektus abdominis ve piramidalis. USA Today‘e konuşan Psikoterapist Austin “Ozzie” Gontang, bunların neredeyse herkesin anatomik olarak sahip olduğu kaslar olduğunu, bu nedenle karın kası yapma fikrinin biraz yanlış anlaşıldığını söylüyor. Ancak Gontang, belirgin kaslara sahip olmanın püf noktasının, mevcut kasları geliştirmek ve görünür kılmak olduğunu belirtiyor. Bunu yapmak sadece özgüven kazanmak ya da başkalarına daha çekici görünmekle ilgili değil.

Gontang, “Karın kasları insan vücudunun genel işlevinde ve dengesinde rol oynar” diye açıklıyor. Karın kasları aynı zamanda çekirdek kas grubunun bir parçasıdır ve omurga ile leğen kemiğinin dengelenmesine ve hareket etmesine yardımcı olur. Bu şekilde karın kasları vücuttaki diğer kas gruplarının güçlenmesine yardımcı olur ve kişinin sakatlanma olasılığını azaltabilir.

30 günde karın kası yapabilir mi?

Gözle görülür şekilde belirgin karın kaslarına sahip olmak birçok insanın arzuladığı bir şey olsa da kısa sürede gerçekleştirilebilecek bir hedef değil. Sosyal medyada yaygınlaşan pek çok egzersiz uygulaması 30 gün gibi kısa bir sürede karın kası yapabileceğinizi söylese de uzmanlar farklı düşünüyor. Uzmanlara göre bu süre halihazırda karın kasına sahip olmaya yakın kişiler için mümkün olabilir. Bunun nedeni; karın kasları fazla vücut yağıyla kaplı kaldığı sürece görünür karın kaslarına sahip olmanın zor olması.

Stanford Medicine Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Direktörü Dr. Michael Fredericson, “Mevcut vücut ağırlığınıza, genetiğinize, diyet ve egzersiz yaklaşımlarınıza bağlı olarak, sıkı bir diyet ve egzersiz rutini uygulasanız bile fazla yağları yakmak tek başına 6 ay veya 1-2 yıldan fazla sürebilir” diyor. Bu nedenle, görünür karın kası elde etmek için gereken süreyi ölçmeye yönelik ilk adım, vücut tipiniz için sağlıklı bir vücut kompozisyonu belirlemek ve ardından fazla yağları buna göre azaltmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...