Naki Bakır: Vatandaş kredi kartına sarıldı

0
418

Bankacılık sektörü­nün toplam kredi ge­nişlemesi, yılın ilk çeyreğinde enflasyonun al­tında kalırken, yurttaşların kredi kartlarıyla yaptıkları “taksitli” alışverişler başta bireysel borçlanma reel ola­rak da hızla büyümeye de­vam etti.

Tüketici kredileri ile kre­di kartı borçlarından oluşan bireysel borçların toplam hacmi 1,8 trilyon lirayı aşa­rak, bankacılık sektörü top­lam kredi hacminin beşte birinden fazla bir büyüklü­ğe ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankacılık sektö­rü kredilerine ilişkin verile­ri, bireysel kredi kartı kulla­nımındaki artışın hızlana­rak sürdüğünü ortaya koydu. Toplam kredi kartı sayısının 100 milyona ulaştığı 2022 sonunda toplam 452,5 milyar lira olan bireysel kredi kar­tı borç bakiyesi, üç ayda ca­ri olarak yüzde 27,5 oranında net 124,5 milyar lira artarak, 577 milyar liraya ulaştı.

Bu­nun 288,9 milyarını taksitli, 288 milyarını ise peşin kre­di kartı harcamaları yoluyla oluşan bireysel borç bakiyesi oluşturdu. Taksitli kart borç­lanması yüzde 31,3’le en hız­lı artışı gösterdi, peşin kart harcamaları da yüzde 23,9 arttı. Bu gelişmeyle taksitli kredi kartı borçları ilk kez bu yıl tek çekim borç bakiyesini yakalayıp geçti.

TÜFE bazında yüzde 12,52 olan üç aylık enflasyonla in­dirgendiğinde, bu dönem­de taksitli kart borçlarının yüzde 16,7, peşin kart harca­maları kaynaklı borcun yüz­de 10,1, toplam bireysel kart borçlarının yüzde 13,3 ora­nında reel artış kaydettiği be­lirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz