Doğal ormanlar endüstriyel ormanlarla korunuyor

Endüstriyel plantasyon ormanlarının artırılmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sinan Güner, ‘‘Türkiye’de orman ürünleri ihtiyacını karşılamak ve doğal ormanları korumak için endüstriyel plantasyon orman alanları oluşturmamız gerekiyor’’ dedi.

Ağaç ürünlerine yönelik talep her geçen gün artıyor. Önümüzdeki yıllarda ağaçtan elde edilen ürünlere olan ihtiyacın çok daha fazla artacağı öngörülüyor. Uzmanlar, artan talebi karşılama noktasında endüstriyel plantasyon ormanlarının önemine dikkat çekiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Güner, Türkiye’de endüstriyel plantasyon orman alanlarının oluşturulmasının artan orman ürünleri ihtiyacına çare olabileceğini söyledi.

Endüstriyel ormanların kısa sürede yetiştirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Güner, ‘‘Doğal ormanlar doğada kendiliğinden yetişmiş olan insan etkisinden uzak ormanlardır. Endüstriyel ormanlar ise insanların orman ürünleri ihtiyacını karşılamak için oluşturulan ormanlardır. Endüstriyel ormanları ağaç tarımına benzetebiliriz. Endüstriyel plantasyon ormanları ekonomik kazanca yönelik, insanların orman ürünleriyle ilgili ihtiyacını karşılamaya yönelik ormanlardır. Doğal ormanlardan ürün üretildiğinde tekrar eski haline gelmesi 100 yıl kadar zaman alabiliyor. Endüstriyel ormanlarda bu süre 20 yıla kadar düşebiliyor’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Ahmet Çınar: Bioteknolojinin Tarımda Kullanımı

Bugün sizlere 21. asrın tarımında çok önemli alan olan...

Dilara Koçak: Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz plastikler!

Hayatımızın her alanında plastiklere maruz kalıyoruz. Farkında olmasak da...

Neşem Çelik: Antep fıstıklı muffın

Merhabalar sevgili dostlar, Pandispanya tadında ufak yuvarlak ekmek - MUFFIN Muffın...

Zeytinyağı üreticide 168, markette 900 lira satılıyor!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...