Türkiye’nin coğrafi değerleri Avrupa’da tescil sırasında

0
347

Türkiye’nin birçok coğrafi değeri, Avrupa’da tescil sırasına girdi. Coğrafi işaret alan ürün sayısı 9’a ulaşırken Türkiye’nin AB’nin tescil sırasında bekleyen 45 coğrafi işareti daha bulunuyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Türkiye’nin coğrafi zenginliklerinin yurt dışında da tanıtılması ve tescili amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirirken ülkenin Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret alan ürün sayısı 9’a, başvuru sayısı ise 45’e yükseldi.

Son olarak Antakya künefesinin de AB tarafından tescillenmesiyle Türkiye’nin Avrupa’dan tescilli coğrafi işaret sayısı 9’a ulaştı. Aydın inciri ve kestanesi, Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı, Bayramiç beyazı, Taşköprü sarımsağı ve Giresun tombul fındığı daha önce tescil edilmişti.

Türkiye’nin AB’nin tescil sırasında bekleyen 45 coğrafi işareti daha bulunuyor.

Türkiye'nin coğrafi değerleri Avrupa'da tescil sırasında - 1

TESCİL BAŞVURUSU YAPILDI

Bunlardan Kırkağaç kavunu, Demirci hünnabı, Amasya çiçek bamyası, Bursa siyah inciri, Hopa hamsili ekmeği, Safranbolu safranı, Suruç narı, Manisa sultani çekirdeksiz üzümü ve mesir macunu, Isparta gülyağı, Bursa şeftalisi, Ezine peyniri, Urla sakız enginarı, Rize çayı, Ayaş domatesi, Kilis zeytinyağı, Hüyük çileği, Bingöl balı, Melli inciri, Osmaniye yer fıstığı, Hatay kaytaz böreği, Tarsus sarıulak zeytini ve Silifke yoğurdu için geçen yıldan bugüne AB nezdinde tescil başvurusu yapıldı.

Ayrıca, Afyonkarahisar pastırması ve sucuğu, Antep fıstığı, Kayseri pastırması, mantısı ve sucuğu, İnegöl köftesi, Maraş çöreği, Milas yağlı zeytini, Gaziantep menengiç kahvesi, Tonya tereyağı, Aydın memecik zeytini ve zeytinyağı, Bursa kestane şekeri, Erzurum su böreği, İpsala pirinci, Maraş tarhanası, Araban sarımsağı, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini, Çağlayancerit cevizi, Gemlik zeytini ve Edremit zeytinyağı için tescil başvurusunda bulunulmuştu.

Bunlardan Suruç narı, Çağlayancerit cevizi, Gemlik zeytini ve Edremit zeytinyağı için tescil onaylarının bu yılın ilk yarısında çıkması bekleniyor.

Türkiye'nin coğrafi değerleri Avrupa'da tescil sırasında - 2

“TESCİLLİ COĞRAFİ İŞARET SAYISINI HIZLA ARTIRACAĞIZ”

TÜRKPATENT Başkanı Cemil Başpınar, kurumun bu yıl tarihinde ilk kez AB’ye doğrudan başvuru yapma yetkisini kullanarak 10 coğrafi işaretli ürünün tescili için toplu başvuruda bulunduğunu söyledi. Başpınar, “Ülkemizin uluslararası düzeyde tescilli coğrafi işaret sayısını hızla artıracağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz