Seradan 7-8 liraya çıkan domates, büyükşehirlerde en az 3 katı!

Türkiye’nin en önemli örtü altı üretim üssü Antalya’da üreticiler, kilogram fiyatı 8 liradan toptancı haline bırakılan sofralık domatesin ücretinin büyükşehirlerde 3 katına yükselmesine şaşırdıklarını ifade etti.

Türkiye’nin en önemli örtü altı üretim merkezi Antalya’da havaların da sıcak gitmesiyle üretim bolluğu yaşanıyor. Bunun yanında ihracatın da kısıtlı şekilde gerçekleştirilmesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde domatesin satılmasını zorlaştırıyor. Çiftçi, ağustos ayında toprakla buluşturduğu seralarındaki domateslerin hasadına ise hummalı şekilde devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde seraya giren işçiler, domatesleri tek tek toplayarak kasalıyor. Üretici domatesini toptancı haline 7 ile 8 lira arasında bir fiyata bırakırken, büyükşehirlerde 3 katı fiyata satılmasına ise anlam veremiyor.

“FİYATI SORGULUYORUZ” 

Hem ziraat mühendisi hem de domates üreticisi olan Gökhan Basak, 17 dekar alanda faaliyet yürüttüklerini belirterek, ürünlerinin ihracata yönelik olduğunu söyledi. İhracata gitmeyen ürünlerin iç piyasaya verildiğini ifade eden Basak, “Ağustos ayı içinde dikimini yaptıkları domatesten, Ekim ayının ortasında ilk hasadımızı yaptık. O zamanlar fiyat 13 ile 16 lira bandındaydı. Şu an ise 8 lira civarında seyrediyor. Piyasa 10 liraya kuruluyor ama o fiyattan işlem görmüyor. Ama görüyoruz ki büyükşehirlerde domatesin fiyatı 20 ile 30 lira arasında değişiyor. Üreticiden bu fiyata çıkış yok. Bizden birinci kalite fiyat bugün itibarıyla en yüksek 8 liradan çıkıyor. Biz de şaşkınız o fiyatlara. Bu durumunda neresinde varız ya da yokuz diye düşünüyoruz. Bu fiyat skalasını sorguluyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...