Seradan 7-8 liraya çıkan domates, büyükşehirlerde en az 3 katı!

Türkiye’nin en önemli örtü altı üretim üssü Antalya’da üreticiler, kilogram fiyatı 8 liradan toptancı haline bırakılan sofralık domatesin ücretinin büyükşehirlerde 3 katına yükselmesine şaşırdıklarını ifade etti.

Türkiye’nin en önemli örtü altı üretim merkezi Antalya’da havaların da sıcak gitmesiyle üretim bolluğu yaşanıyor. Bunun yanında ihracatın da kısıtlı şekilde gerçekleştirilmesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde domatesin satılmasını zorlaştırıyor. Çiftçi, ağustos ayında toprakla buluşturduğu seralarındaki domateslerin hasadına ise hummalı şekilde devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde seraya giren işçiler, domatesleri tek tek toplayarak kasalıyor. Üretici domatesini toptancı haline 7 ile 8 lira arasında bir fiyata bırakırken, büyükşehirlerde 3 katı fiyata satılmasına ise anlam veremiyor.

“FİYATI SORGULUYORUZ” 

Hem ziraat mühendisi hem de domates üreticisi olan Gökhan Basak, 17 dekar alanda faaliyet yürüttüklerini belirterek, ürünlerinin ihracata yönelik olduğunu söyledi. İhracata gitmeyen ürünlerin iç piyasaya verildiğini ifade eden Basak, “Ağustos ayı içinde dikimini yaptıkları domatesten, Ekim ayının ortasında ilk hasadımızı yaptık. O zamanlar fiyat 13 ile 16 lira bandındaydı. Şu an ise 8 lira civarında seyrediyor. Piyasa 10 liraya kuruluyor ama o fiyattan işlem görmüyor. Ama görüyoruz ki büyükşehirlerde domatesin fiyatı 20 ile 30 lira arasında değişiyor. Üreticiden bu fiyata çıkış yok. Bizden birinci kalite fiyat bugün itibarıyla en yüksek 8 liradan çıkıyor. Biz de şaşkınız o fiyatlara. Bu durumunda neresinde varız ya da yokuz diye düşünüyoruz. Bu fiyat skalasını sorguluyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Gaffar Yakınca: Çiftçiye ne gerek var, üçkağıtçılarımız va

Futbolcu, on kamyon kayıtsız parayla tefecilik işine soyunuyor. Futbol...

İdil Çimrin: Sürprizli lezzetler

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün son derece pratik, kolay bulunabilir malzemelerle...

Ali Baş: Mis gibi şeker kokusu!

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın kuruluşunun 90....