Şemsa Denizsel: Kabuğu bile hayal kurduran sebze

Patates kabuklarından yaptığım atıştırmalık, şimdi kabuk hayali kurduruyor! Kayseri seyahatimdeki pastırmalı yumurtadan da bahsetmek istiyorum.

Son zamanlarda airfryer meselesine bayağı takıldım. Aslında geçen baharda ‘Teknede fırın yok, çözüm ne’ derken Başak’ın önerisiyle airfryer aldım. Tabii bakındım: O mu bu mu? Kapasite ne? Kim, neden memnun? Türk ya da yabancı, kim neyi nasıl yapıyor? Sonunda bir karar verip aldım. Ve tabii her zaman bana yeni olan her konuda olduğu gibi hayatımın esası haline geldi. Aylar boyu her yemek airfryer’da pişti. Sütlaçtan dolmaya, mini pidelerden alt/üst sufleye, keklerden glütensiz ekmeklere, biscotti’den kabak kızartmasına… Hem kızartma seviyorum hem de airfryer aslında bir mini fırın. Yani çok kullanımlı bir durum benim için. Bir yandan da bu heyecan bana ilham veriyor, yepyeni numaralara yol açıyor.

Yaklaşık bir ay önce personel yemeği olarak patates yemeği yapıyordum, kabuklar soyulunca önümde bir yığın oluşturdu. İncecik duruyorlar. E, patatesi cips gibi bu incelikte yapıp kızartıyoruz ya, niye olmasın? Ziyan da olmamış olur. Gerçi bizim düzende ziyan olmuyor, kompost var, tavuklar var, hiç yoksa Luna’ın yemeği var. Birinden birinde kullanırız. Ama yine de atık diye düşüneceğin bir şeyi tamamen keyifle tüketeceğin yeni bir lezzete dönüştürmek hep bir heyecan. ‘Artan mutfağı’nın esası bu değil mi? Artık değil, ‘artan’.

Patates kabuğu

İşte o gün o kabukları kızarttım, o gün bugündür patates kabuğu hayali kuruyorum. Şimdi yine bir patates kullanmak üzere harekete geçince, kabukları iyice, ama iyice, fırçalayarak yıkadım. Toz toprak ve olabilecek kalıntılardan kurtulmak üzere. Sonra incecik soydum, patatesler kendi durumlarına gittiler, kabuklar tekrar yıkandı. Ama bu sefer nazikçe, kırılıp küçülmelerini istemiyorum. Tıpkı normal patates kızartmasında yaptığım gibi bol tuzlu buzlu bir su hazırladım ve kabukları içine… Sonra da buzdolabına. Birkaç saat böyle, kızarıncaya kadar, bekleyecekler. Niye mi bunu yapıyorum? Fazla nişastadan kurtulunca daha çıtır kızarıyorlar. Soğuk sıkılaşmalarını sağlıyor. Tuz lezzet katıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...