New York pamuk borsasına entegre platform geliyor

Türkiye’de New York pamuk borsasının yönünü baz alacak bir ticaret platformu kuruluyor. DCT Trading Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet, kurmayı planladıkları platform ile şeffaf bir şekilde pamuk piyasasında yer almak isteyenlerin doğrudan işlem yapabileceklerini söyledi.

Dünyada pamuk fiyatı New York borsasındaki kontrat seviyeleri ile günlük bazda belirleniyor. New York borsasında işlem gören pamuk kontrat seviyelerinin de anlık olarak takip edilebileceği bir ticaret platformu kurmaya hazırlandıklarını aktaran DCT Trading Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet, balya pamuk üzerine iş yapan tüm taraflara doğrudan kontrat bazında ve fiziki pamuk alım satımında işlem yapabilecekleri bir kanal oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’deki pamuk alım satımının New York borsasındaki endekse göre işlem göreceğini belirten Sadık Ahmet, şeffaflık konusunda ise bu konuda uzman olan ABD’deki Stonex şirketinin kendilerine böyle bir alan açtığını bildirdi.

Bu platformda işlem yapmak isteyen Türkiye’deki üretici ve tüccarların doğrudan kendilerinin orada işlem yaptıklarını açıklayan Ahmet, ‘’Biz kendilerine platformla bu kanalı açıyoruz. Hedefimiz; alıcı ve satıcıların bu dijital platformda bir araya getirip ticaretin şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamak.

Yıl bitmeden bunu hayata geçirmek. Şirket olarak taşımış olduğumuz pozisyona karşı ve New York pamuk borsasının yönünü baz alarak kendimizi risklere karşı koruyoruz. Yani bir nevi sigortalamak gibi. Pamuk fiyatında çok volatilitenin olduğu son bir aya bakarsak buradan minimum hasarla çıkmanın tek formülü kontrat tarafında da aktif hareket ederek riski yönetmek. Artık günümüzde yüksek maliyetlerle çalıştığımızdan dolayı bu tip açılımları yapmak zorundayız. Biz uzun yıllardır ABD’de yerleşik Stonex firmasıyla çalışıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...