Müge Akgün: MYK: Denizden ve karadan

0
241

Hangi alanda olursa olsun, merdivenleri ağır ağır çıkmış, kimliği, kişiliği oturmuş ve ardından gelen şöhreti özümsemiş kişilere saygı duyuyorum. Benim için Şef Mehmet Yalçınkaya da bu isimlerden. Kendisiyle yıllar önce genel şefliğini üstlendiği otelin deniz ürünleri ve meze ağırlıklı restoranında tanışmıştık.

Doğru söylemem gerekirse siyez bulgurlu bebek kalamar, yanında deniz börülcesiyle lakerda, Antep fıstıklı humus gibi yemeklerin lezzeti, yaratıcılığı ve sunumları beni şaşırtmıştı. Daha sonra da zaten bu ilgisi ve bilgisiyle ‘Denizden/ Balığın İade-i İtibarı’ adlı kitabı yazdı.
Ve ardından da MYK geldi.
Restoran Mehmet Yalçınkaya’nın hep vurguladığı gibi topraktan ve denizden sofraya konseptiyle oluşturulmuş.
Hafta içinde MYK’ya gittim. Burası aslında çok büyük bir kompleks. İçinde şef yetiştirdiği MYK Gastro Arena adlı bir eğitim ve atölye çalışması alanı da var. Ama akşamları kapalı ve Mehmet Şef Bodrum’da restoran açma hazırlıkları içinde olduğu için o bölüm bir başka yazının konusu…

MYK: Denizden ve karadan
MYK’nın menüsünde başlangıçlardan ara sıcaklara, salatalardan ana yemeklere Türk mutfağının en sevilen çeşitleri yer alıyor. Ancak hepsinde bir şef dokunuşu, yani yorum var. Mesela kurutulmuş, tütsülenmiş ya da kurutulmuş balıklardan oluşan okyanus tabağı da, kavunu rakı, Ezine peyniri, nane yağı taze böğürtlen eşleşmeli anason da, fasulye turşusu, manda yoğurduyla sunulan uykuluk içli kokoreç de bu tarz tabaklar.

MYK: Denizden ve karadan
Her biri çok dengeli ve lezzetli. Ana yemek olarak Onur Kutluca şefin önerisiyle seçtiğimiz kekik, fesleğen, kişniş, anason gibi taze ve kuru baharatlarla aromalandırılmış, ‘levrek provensal’ ise tam bir ustalık işiydi ve müstesna bir tat bırakıyordu damakta.
Çok uzun yıllardır Mehmet Şef’le çalışan, onun yanında yetişen Onur Kutluca da işini aşkla yapanlardan. Servis şefi Uğur Çetinkaya ise son dönemde gördüğüm en iyi servis sorumlusu diyebilirim. Mesafeli ilgisi, mesleğini yapmadaki zarafeti görülmeye değerdi. Uğur Bey, Konyalıymış ve en sevdiğim lokantalar arasında olan Cemo Etli Ekmek’te 17 yıl çalışmış…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz