Türk üreticilerden ABD mutfağına çıkarma

0
263

Yaklaşık 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren endüstriyel mutfak ve mutfak eşyaları sektörü, ABD pazarına odaklandı. ABD’de düzenlenen NRA Show Restaurant ve Otel Ekipmanları Fuarı’na, 31 Türk firması katıldı. İhracatçılar, “Bu pazardan yüzde 10 pay alabilirsek, ihracatımızı yüzde 150 büyütürüz” dedi.

Türk firmalar, ABD’deki mutfak pazarına çıkarma yaptı. ABD’nin Şikago kentinde düzenlenen NRA Show Fuarı’na, 18’i milli ve 13’ü bireysel olmak üzere toplam 31 Türk firması katıldı.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TUSİD) Başkanı Güçlü Kaplangı, “NRA Show Fuarı çok uzun yıllardır her yıl yapılan bir fuar. TUSİD olarak biz de İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği (İMMİB)’nin destekleri ile ikinci kez milli katılım organizasyonu düzenledik. ABD’ye gelen firmalarımızın hepsi Türkiye’de üretim yapan endüstriyel mutfak konusunda uzmanlar.

Fuar, ABD’nin yanı sıra tüm Amerika kıtasının en önemli fuarları arasında yer alıyor. Amerika pazarı bizim için çok önemli. Bu pazara da çok güzel bir şekilde hazırlandık ve Türk sanayisinin gücünü gösteriyoruz” dedi.

Türkiye’nin ihracatı 6,5 milyar dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın en önemli tüketim pazarlarından biri olduğunu kaydeden Güçlü Kaplangı, “Türkiye, endüstriyel mutfak ve mutfak eşyaları sektöründe 40 yıllık geçmişiyle şu anda dünyanın 5 ekol ülkesinden biri. İhracat sıralamasında da dünyada beşinci sıradayız. İhracatta ilk sırada Çin geliyor, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada Almanya ve dördüncü sırada ise İtalya yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz