Mine Ataman: Tavuk fiyatlarının sebebi

Nisan ayı enflasyonu yüzde 3,18 yıllık enflasyon yüzde 69,8 oldu. Son 17 ayın en yükseği. Yüzde 13,57 artış ile enflasyonun yükselen yıldızı kümes hayvanları eti.

Ticaret Bakanlığı, 1 Mayıs tarihinden itibaren 31 Aralık tarihine kadar tavuk eti ihracatını “aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise 80 bin ton” ile sınırlandırdı. Gerekçe; “tavuk eti fiyatlarındaki artışın, enflasyondan yüksek olması.” Üretim yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton, ihracat 600 bin ton. İhracat bir ürünün iç piyasadaki fiyatına etki eder mi?

Normal şartlarda talep artınca üreticiler arzı artırarak kazancı optimize etmeyi hedefler. Biz de tüccarlar, arzı artırmadan fiyat artışıyla kazançlarını artırmak istiyor olabilirler mi? Belki de dar gelirlinin gıda güvencesinin sorumluluğunu almak istemiyorlardır ya da ticaret ahlakına zeval gelmiştir? İç piyasada tüketici refahı için atılan palyatif adımlar piyasayı düzenlemekten çok uzun vadede “ticarete sinmiş çakallığı” perçinliyor, devletin piyasa düzenleyici rolünü ve enstrümanlarını tartışmalı hale getiriyor.

Protein savaşlarının cephanesi

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim insanları bira üretiminden arda kalan atık tahılın içindeki proteinin yüzde 80’ini çıkarmayı başardı. Her yıl bira yapımından 37 milyon ton atık tahıl çıkıyor. Ayrıştırılan protein ile kozmetik ürünler/hayvan yemi/ fonksiyonel gıdalar üretiliyor. 1 kilogram atık tahıldan 200 protein çıkıyor, binlerce tavuğu besler, onlar da bizi.

Tarıma battaniye

Bilim insanlarının icat ettiği ultra ince kristal film, üstü açık tarım fabrikalarında geceleri üşüyen bitkileri ısıtan battaniye görevi görüyor. Küresel mahsullerin yüzde 10’u don nedeniyle kaybediliyor, sigorta masrafı cabası. Çinko sülfürden yapılan örtü ısıyı tutan nanofotonik özelliğe sahip, don tehdidini ortadan kaldırıyor, çiftçi refahını artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...