Mersin tarımının omurgası ‘limon’ destek bekliyor

0
299

Türkiye’nin en büyük limon üreticisi olan Mersin’de bu yıl talebin azalması nedeniyle limon ihracatında büyük sorun yaşandığına dikkat çeken Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bir an önce ihracatçıya teşvik verilerek ürünlerin satılmasını sağlamak gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük limon üretici ve ihracatçısı Mersin’de bu yıl azalan talep nedeniyle ihracatta sıkıntı yaşanıyor. Limon ihracatçısı içinde bulunduğu zor günleri atlatabilmek adına Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) başta olmak üzere destek istiyor.

Mersin ekonomisinin kalbi olan tarımın ve tarımın merkez ürünü olan limondaki sorunun çözülmemesi durumunda depremi yaşayan 11 ilin göç yükünü sırtlayan Mersin ekonomisinin büyük zarar göreceğine dikkat çeken Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Turunçgil ürünlerinin değerlendirilmesi ve dış pazar kayıplarının önlenmesi için acilen bir dizi teşvik kararı alınması ve uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Gerekli önlemler alınmazsa bu sorun gelecek yılları da etkileyecektir” dedi.

“Ürünün geç hasat edilmesi gelecek yılları da etkiler”

Kızıltan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım, Mersin ekonomisinin omurgasıdır. Türkiye’nin en büyük limon üreticisi olan Mersin’de tarımın omurgası ise limon olarak kabul edilebilir.

Hayati bir ihracat kalemidir. Bu sene talebin az olmasından dolayı limon ihracatında büyük sorun yaşıyoruz. Bu aylarda ikinci, üçüncü kesimi yapılması gereken limon dalda bekliyor. Bu ürünlerin kesilmesi ve satılması gerekiyor. Soğuk hava depoları ve doğal Ürgüp depoları limonla doldu. Bu ürünün geç hasat edilmesi ise gelecek seneki üretimin azalmasına neden olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz