OHAL kapsamında tarım destekleri için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi!

0
553

6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen yerlerde, arılı kovan, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiricilerine, bir defaya mahsus olmak üzere canlı hayvan ve besleme amaçlı şeker yardımı yapılacak.

Olağanüstü Hal Kapsamında Tarım Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 135), 12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yetiştiricilere canlı hayvan ve besleme şekeri yardımı yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, 8 Şubat 2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla ilan edilen olağanüstü hal kapsamında tarım alanında bazı tedbirler alındı.

Buna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen yerlerde, arılı kovan, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiricilerine, bulundukları bölgelerde hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak, verimliliği artırmak ve hayvan sağlığı ile refahını temin etmek amacıyla, bir defaya mahsus olmak üzere, kararnamede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde canlı hayvan ve besleme amaçlı şeker yardımı yapılacak.

 

Yardım ödemeleri için gerekli kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde hayvancılık desteklemeleri için ayrılan bütçe ödeneğinden ve gerekmesi aktarılacak ilave ödeneklerden karşılanacak.

Bu kapsamda desteklemelerin yapılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini, Cumhurbaşkanı yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz