Rusya’ya gıda ihracatını 2 milyar dolar artırma fırsatı

0
520

Bu yılın ilk iki ayında Rusya’ya 83,9 milyon dolar ihracat yapan ve yüzde 97’lik artış kaydeden hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, ülkeden yaklaşık 2 milyar dolarlık pay daha almayı planlıyor.

Pandemide gıdaya olan talebin artması, iki önemli rakip olan Rusya ve Ukrayna’nın savaş halinde olmasıyla geçen yıl ihracatını yüzde 25’in üzerinde artıran hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, bu yıl Rusya pazarında da büyüme planları yapıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın ilk iki ayında sektör, Rusya’ya yaptığı 83,9 milyon dolarlık ihracatla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 97’lik artış sağladı. Bu dönemde Rusya, Irak ve ABD’den sonra sektörün önemli pazarı oldu.

Türk firmalar da Rusya’nın başkenti Moskova’da 30’uncusu gerçekleşen PRODEXPO 2023 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarı’nda yeni işbirlikleri sağlamak için yerini aldı. Fuarda EKONOMİ gazetesine konuşan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, Rusya’nın ciddi bir nüfus ve alım gücüne sahip olduğunu belirterek, “İHBİR olarak geçen yıl toplam 3,3 milyar dolar ihracat yaptık. Rusya’ya yapılacak doğru çalışmalarla ihracatımızın en yüzde 50’sini sadece bu ülkeden sağlayabiliriz” dedi.

Ambargoya takılan ülkeler dolaylı olarak fuara katıldı

Ambargo nedeniyle fuara katılan ülke sayısı fazla olmamakla birlikte, özellikle Avrupa ülkelerinin fuara başka ülkelerdeki firmalar üzerinden dolaylı olarak katıldığı belirtiliyor. Başta Çin, Ermenistan, Sırbistan ve Macaristan gibi 10’dan fazla ülke fuardaki yerini alırken, Türkiye ise 40 firma ile en fazla katılım yapan ülkeler arasında yer aldı. Taycı, metrekare ve yer bulamadıkları için 40 firmanın da dışarıda kaldığı bilgisini verdi. Önümüzdeki yıl 100 firma ile fuara katılmak istediklerini söyleyen Taycı, “Büyükelçimize de bu talebimizi ilettik. Metrekareleri merkezi noktalarda istiyoruz. Köşelerde yer almak bizim için cazip değil. Bu durumu fuar yönetimine de ilettik. Rusya ile hem siyasi hem de ekonomik yönde çok iyiyken Türk firmalara köşe noktalarda yer verilmesini doğru bulmuyoruz. Önümüzdeki yıl bu sorunu çözeceklerini, daha iyi yer vereceklerini söylediler” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz