Malatya Doğanşehir köyleri: Tarım bitmişti, hayvancılık da enkaz altında kaldı

0
602

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Doğanşehir köyleri, büyük hasar gördü. Aradan geçen iki haftada enkaz altındaki hayvanlar kokmaya başladı, yardımlar azaldı, köylerde belirsizlik hakim.

Elbistan merkezli ikinci depremin en çok etkilediği yerlerden Doğanşehir ilçe merkezi ve köylerinde ilk belirlemelere göre 140 kişi hayatını kaybetti.

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Doğanşehir köylerinde yüzlerce hayvan, depremin 16. günü olmasına rağmen hala enkaz altında. Adıyaman’a sınır köylerde yaşayan depremzedeler de tütün depolarını boşaltma derdinde.

Malatya merkeze yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, eskiden Viranşehir adıyla anılıyordu. Kaymakamlık sitesinde yer alan bilgilere göre, Timur orduları 1401’de burayı yağmalamış ve ilçe uzun yıllar Viranşehir veya Harapşehir olarak anılmış. Dönemin başbakanı İsmet İnönü’nün 1933’te ilçeyi ziyaret edip “Böyle güzel bir şehre Viranşehir adı yakışmaz, burası olsa olsa Doğanşehir olur” demesiyle ismi resmi kayıtlara Doğanşehir olarak geçmiş.

Depremin 16. günü Doğanşehir’in köyleri ve mezralarında dolaşıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz