Kırmızı et fiyatlarındaki artışın tek nedeni yem fiyatı değil

Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, et fiyatlarındaki artışın nedeninin anlaşılması için kırmızı et sektöründeki tekelleşmeye ve hayvan sayısındaki azalmanın nedenlerine bakılması gerektiğini söyledi.

Yem üreticilerinin kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin tek nedeni yem fiyatları değil savunmasına kırmızı et üreticisinden destek geldi.

“YEM FİYATI NORMAL, HAYVAN SAYISI YETERSİZ”

2019- 2021 yılları arasında Türkiye’de dişi sığır kesimi olduğu için bugün nüfusa oranla hayvan sayısının yetersiz kaldığını belirten Ayhan, “O dönem bakanı ikna edemedik,  süt üreticisi zarar edince sektörden ayrılmak zorunda kaldı. Şu anda Türkiye’de kırmızı ette sıkıntının sebebi o yıllarda kesilen ineklerimiz. Şu an biz erkek besili dana bulamıyoruz. Pazara gelen 20 dananın başında 50 alıcı bekliyoruz. Biz yemi, yemin hammaddesini çiftçiden alıyoruz. Geçen sene 6 lira olan arpanın fiyatının bu sene aynı kalması mazot ve gübre fiyatından dolayı mümkün değil. Yem fiyatları yüksek değil. Hayvan sayısı yeterli değil. Ben kırmızı et fiyatlarını yem fiyatlarına bağlamıyorum. Yem fiyatları normal. Hayvan sayımızla ilgili sıkıntımız var. Biz anayı danayı yemişiz” dedi.

“SEKTÖRDEKİ TEKELLEŞMENİN FİYATLAR ÜZERİNDE ETKİSİ VAR”

Türkiye’de kırmızı et fiyatlarında sektördeki tekelleşmeyle de ilgisi olduğuna  işaret eden Ayhan, “60 büyük firma var, biraraya gelip istediklerini yapıyorlar, yaptırıyorlar, fiyatların da belirlenmesinde etkili oluyorlar. Devletimiz de 60 bin hayvanı olana da 60 hayvanı olana da aynı hayvancılık desteğini sunuyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...