İşte kekik yağı tüketmek için nedenler!

0
320

Muhtemelen kekiğin bir bitki ve baharat olarak kullanımına aşinasınızdır. Kekik bitkisi (Thymus vulgaris), yemeklere lezzet katmasının yanı sıra kekik esansiyel yağının da kaynağı olarak mutfaklarda yer alıyor.

Kekik esansiyel yağının gıda kaynaklı bakterileri azaltma veya ortadan kaldırma, kalp sağlığını destekleme ve vücuttaki iltihaplanmayı hafifletme kabiliyetini ve diğer faydalarını destekleyen birkaç çalışma bulunuyor.

Kekik yağı, sağlık yararları olan çeşitli bileşikler içerir. Bu bileşikler şunları içeriyor:

  • Karvakrol
  • Timol
  • Linalol
  • Sineol
  • Kafur
  • Borneol

Kekik yağının faydaları

Akne
Kekik yağının ciltte akneye neden olan bakterileri azaltmada etkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Kekik yağını kekik yağıyla karşılaştıran bir hayvan araştırması, her ikisinin de bakterileri yok edebildiğini ancak kekik yağının daha etkili olduğunu buldu.

Saç dökülmesi
Diğer esansiyel yağlarla karıştırılmış kekik yağı ve bir taşıyıcı yağ, masajla birlikte saç dökülmesini önlemek için tedavi olarak kullanılabilir.

 

Şu anda, kekik yağının bu durum için etkili olup olmadığına dair çok az veri var, ancak anekdot niteliğindeki kanıtlar, kekik yağı içeren uçucu yağların bir kombinasyonunun etkili bir tedavi olabileceğini gösteriyor.

Göğüs kanseri
Bir çok ön çalışma, yabani kekik özünün sonunda meme kanseriyle mücadelede umut vaat edebileceğini buldu.

Öksürük ve solunum yolu enfeksiyonları

Kekik yağındaki timol içeriğinin antispazmodik özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. Çuha çiçeği ile karıştırıldığında kekik esansiyel yağının öksürüğü azaltmada ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmada etkili olduğu gösterildi.

Gıda koruyucu
Journal of Medicine and Life’da bildirilen bir çalışmada, kekik yağının gıda ile ilgili bakteri ve mantarları yok etmede etkili olduğu bulundu.

Kekik ve timolün, salmonella, Staphylococcus aureus ve Helicobacter pylori dahil olmak üzere bakterilere karşı antibakteriyel etkileri olduğu bulundu.

Kalp hastalığı
Journal of Lipid Research’te yayınlanan bir 2010 laboratuvar çalışması, kekik yağındaki karvakrolün, kalp hastalığı olan insanlar için potansiyel olarak yararlı hale getiren, kardiyoprotektif özelliklere sahip etkili bir anti-inflamatuar ajan olduğunu buldu.

Ağız sağlığı
Thymol’ün anti-inflamatuar etkileri çeşitli çalışmalarda belgelendi. Kekik yağındaki timol, iltihabı ve enfeksiyonu azaltmada etkili!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz