Tarıma kim Bakan olacak? İşte Bakanlık kulislerinde ön plana çıkan isimler…

0
1087

Seçimlerin ardından bütün bakanlıklarda olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığında da ‘Tarıma kim Bakan olacak?’ sorusunun cevabı aranıyor.

Bakanlık kulislerinde Beştepe’deki güçlü lobisinden dolayı Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın ismi ön plana çıkarken, Kaanlar Gıda’nın sahibi MÜSİAD eski Başkanı Abddurrahman Kaan’ın ismi de kulaktan kulağa konuşuluyor. Bakan Yardımcı Nihat Pakdil ile TİGEM eski Genel Müdürü Hasan Gezginç’in de ciddi bir Bakanlık beklentisi içinde olduğu kaydedilirken, Bakanlıkta yaygın bir beklenti ise siyasetin içinden eski milletvekillerinden tarıma yakın bir ismin atanacağı yönünde.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci tur seçimini kazandı. Gözler yeni Kabine’de kimlerin bakan olacağına çevrildi. Şu anda görev yapan Bakanların 16’sı milletvekili olduğu için yeni bakanlar atanacak.

TBMM’de bu hafta milletvekillerinin yemin töreninin yapılması bekleniyor. Törenle birlikte milletvekili seçilen bakanların görevi sona erecek ve Erdoğan, yeni kabineyi, seçim sonuçları kesinleştikten sonra açıklayacak.

Anayasa’ya göre, milletvekilleri bakan olamıyor, kabineye atanacak isimler parlamento dışından seçiliyor. Kahramanmaraş’tan milletvekili seçilen Vahit Kirişçi’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı koltuğu için kulislerde farklı isimler konuşuluyor.

TARIMA ATANACAK BAKAN İZLENECEK POLİTİKALARIN İPUÇLARINI VERECEK!

Bekir Pakdemirli’den sonra göreve getirilen Vahit Kirişçi, tam bir hayal kırıklığı olurken, yeni dönemde tarımın başına atanacak isim yeni dönemde izlenecek politikanın ipuçlarını da verecek.

BAKAN YARDIMCISI İBRAHİM YUMAKLI BEŞTEPE’DEKİ GÜÇLÜ LOBİSİNDEN DOLAYI ÖN PLANA ÇIKIYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığı için kulislerde birçok isim konuşulurken, bunların başında Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın gelmesi dikkat çekiyor. Beştepe’de güçlü bir lobisi bulunan Yumaklı’nın ciddi anlamda bir Bakanlık beklentisi içinde olduğu kaydedilirken, Yumaklı’nın önündeki en büyük handikap Rekabet Kurumu’nun gübre firmaları ile ilgili 2 yıldır sürdürdüğü kartelleşme soruşturması oluşturuyor.

YUMAKLI’NIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL REKABET KURUMU’NUN KARTELLEŞME SORUŞTURMASI!

Rekabet Kurumu’nun aralarında Gübretaş’ın da bulunduğu gübre firmaları ile ilgili yürüttüğü kartelleşme soruşturması yaşanan deprem felaketinden dolayı ertelenirken, soruşturma sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

GÜBRETAŞ’A KARTELLEŞME CEZASI KESİLMESİ BAKAN OLMASI DURUMUNDA YUMAKLI’NIN ATAMASININ SORGULANMASINA NEDEN OLACAK

İbrahim Yumaklı’nın Genel Müdürlüğü dönemini kapsayan soruşturmada, Gübretaş’a kartelleşmeden dolayı ceza kesilmesi durumunda garip bir çelişkiyi ortaya çıkaracak. Kendi dönemiyle ilgili çiftçiye gübrede kartelleşme cezası kesilen bir yöneticinin Tarım Bakanı olması durumunda bu durum görev sürecinde ciddi bir zafiyeti gündeme getirecek.

SİYASETİN İÇİNDEN TARIMA YAKIN ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN BİR İSİM DE ATANABİLİR!

Diğer yandan İbrahim Yumaklı’nın siyasi ağırlığının olmamasından dolayı Beştepe’deki güçlü lobisine rağmen atanma ihtimalini zayıf görenler de az değil. Bekir Pakdemirli’nin bu konuda acı bir tecrübe olduğu ve teşkilatlar nezdinde ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekilirken, bundan dolayı Tarım Bakanlığına milletvekilliği yapmış, tarıma yakın bir ismin atanmasını daha kuvvetli görenler de az değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz