Önlem alınmazsa müsilaj artacak

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Erol Kesici, İzmir Körfezi’ndeki kirlilik nedeniyle müsilaj oluşumu uyarısında bulundu. Kesici, “Eğer gerekli önlemler alınmazsa yaza doğru bu müsilaj olayı şiddetle artacaktır.

Yıllardır körfezde inceleme yaptıklarını ve önceki yıllarda rastlanılan müsilajın bu yıl bazı kısımlarda yerel olarak şiddetini artırdı” diye konuştu. Körfezde kirlilik nedeniyle artan azot ve fosfatın, normalde oksijen ürettiği için faydalı deniz marulunun aşırı artmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Kesici, aynı kirliliğin yine faydalı kırmızı su yosunlarının yeterince büyüyemeyip kopmasına ve deniz üzerini kaplamasına neden olduğunu belirtti.

Oksijen seviyesi 1’e düşüyor

Organizmaların sudaki oksijeni azaltarak canlılığı olumsuz etkilediğini, suyun üzerini kaplayarak ışığın su altına ulaşmasını engellediği bilgisini veren Kesici, “Kırmızı su yosunlarının tamamen her tarafı kapladığını, bununla birlikte diğer su yosunlarıyla ve diğer kirlilikle birlikte pelteleşme olayı veyahut da salyalaşma olayı oluşturduğunu sahil boyunca belirledik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...