Gıdalardaki pestisitleri tespit edecek bir sensör geliştirildi!

0
533

Bir grup bilim insanı gıdalardaki pestisit (tarımda kullanılan haşarat ilaçları) varlığını hızlı ve düşük maliyetle tespit edebilecek, kağıt bazlı bir sensör oluşturdu.

São Paulo Üniversitesi’nden (USP) bir grup araştırmacı, dayanıklı ambalaj kağıdı kullanarak, meyve ve sebze ürünlerindeki iz miktardaki pestisitleri tespit edebilen elektrokimyasal bir sensör geliştirdi.

Cihaz nasıl çalışıyor?

Elektronik bir cihaza bağlı ve gerçek zamanlı olarak çalışan bu inovasyon, yasaklı bir fungisit (mantar ilacı) olmasına rağmen araştırmacılar iddiasına göre Brezilya’da halen kullanılan karbendazimi, elma veya lahana gibi ürünlerde tespit edebiliyor.

Araştırmanın yazarı ve USP Fizik Enstitüsü’nde (IFSC-USP) Profesör olan Osvaldo Novais de Oliveira Junior, “Bir gıda numunesinde iz miktarda pestisit olup olmadığını geleneksel yöntemlerle belirlemek için, örneği öğütmeli ve zaman alan kimyasal işlemlere tabi tutmalısınız. Tarımdaki pestisitlerin kesintisiz olarak takip edilebilmesi için bizim geliştirdiğimize benzer giyilebilir sensörlerle, bu karmaşık işlemlere ihtiyaç kalmıyor. Bir market, restoran veya ithalatçı için pestisit yönünden inceleme çok daha kolay, uygun fiyatlı ve güvenilir hale geliyor” diye konuştu.

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni cihazın oldukça hassas olduğunu ve diyabetik bireyler tarafından kan şekerini ölçmekte kullanılan glikometrelerle benzer bir şekilde çalıştığını, tek farkın, pestisit bulmak amacıyla yapılan gıda tarama sonuçlarının bir akıllı telefonda görüntülendiğini söyledi.

IFSC-USP’de doktora eğitimi sonrası araştırmalarına devam eden, çalışma ekibinde yer alan José Luiz Bott Neto, “Yaptığımız testlerde, cihazın hassasiyetinin geleneksel yöntemlerdekine benzer olduğunu gördük. Üstelik bu sistem hızlı ve uygun bir maliyete sahip” diye konuştu.

Cihazın kendisi, pestisit varlığını tespit etmeyi mümkün kılan karboksil gruplarını aktive etmek için asidik ortamda elektrokimyasal işleme tabi tutulan karbon mürekkebi ile modifiye edilmiş bir kağıt substrattan oluşuyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Food Chemistry dergisinde yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz