Fıstık yemek kalp damar sağlığını destekliyor!

0
294

Yeni bir araştırma, fıstık ve fıstık ezmesi tüketmenin genç ve sağlıklı bireylerde damar sağlığını olumlu etkileyebileceğini gösterdi.

İspanya’daki Barcelona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yaptıkları araştırma ile fıstık tüketmenin sağlıklı gençlerde damar sağlığı üzerinde olumlu etki yapabileceğini ortaya koydu.

Barcelona Üniversitesi Eczacılık ve Gıda Bilimleri Fakültesi’nde Profesör olan, aynı zamanda Beslenme ve Gıda Güvenliği Araştırmaları Enstitüsü (INSA-UB) üyesi Rosa M. Lamuela ve ekibi, yaptıkları araştırmada 6 aylık bir süre boyunca 18 ile 33 yaş arasındaki, 63 katılımcıyı takip etti.

Elde edilen sonuçları yorumlayan Prof. Lamuela, “Sonuçlar, lif veya polifenol içermeyen krema türü ürünleri tüketen kontrol grubuna kıyasla, her gün fıstık veya fıstık ezmesi tüketen genç bireylerin idrarındaki fenolik metabolik seviyesinde önemli bir artış olduğunu ortaya çıkardı” diye konuştu.

Fıstık ve fıstık ezmesi, damar sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Prof. Lamuela fıstık veya fıstık ezmesi tüketen katılımcılardaki prostasiklin I2 seviyesi, tromboksan A2 ve prostasiklin I2 arasındaki oran ve lipit moleküllerinin olumlu yönde iyileştiğini, bunların tamamının damar sağlığı göstergeleri olduğunu ifade etti.

Araştırma makalesinin baş yazarı olan araştırmacı Isabella Parilli-Moser, “Özellikle hidroksisinnamik asitler olmak üzere, fıstık ürünleri tükettikten sonra bazı fenolik metabolitler önemli miktarda arttı. Bunlar da söz konusu damar sağlığı işaretlerinin iyileşmesiyle ilişkili” diyerek çalışmayla ilgili bilgi verdi.

Geçmiş dönemde yapılan bazı araştırmalar da fıstık ve kuruyemiş tüketmenin kalp damar hastalığı ve diyabet gelişimi riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Bu ilişkiyi söz konusu gıdalardaki polifenol adı verilen maddelerin koruyucu etkisi sağlıyor.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmanın beslenmede fıstık ve fıstık ezmesine yer vermenin potansiyel sağlık faydaları sağladığını gösterdiğini, ancak “fıstık tüketiminin damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini tamamen açıklamak için” ilave çalışmalar gerektiğini ifade etti.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Antioxidants dergisinde yayınlandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz