Depremzedeleri sürükleyip, doğayı talan ediyorlar! Hatay’da halk ayakta

 

Depremin ağır yıkıma uğrattığı Hatay Samandağ’da enkaz kaldırma çalışmalarından çıkan molozlar tarım bölgesinde bulunan Uzunbağ köyü Manastır deresine dökülüyor. Zeytin, narenciye ve fidan yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgede bir yurttaş “Enkazı köyümüzde ayrıştırıyorlar. Demiri alıp, molozu deremize döküyorlar” dedi. Moloz dökümüne engel olmak isteyen yurttaşlar jandarma engeline takıldı.

Hatay Samandağ’da enkaz kaldırma çalışmalarından çıkan molozlar Uzunbağ köyü Manastır deresine dökülüyor. Zeytin, narenciye ve fidan üretiminin yapıldığı Uzunbağ’da yurttaşlar duruma tepki gösterirken dün başlatılan yaşam nöbeti bugün jandarma engeliyle de karşılaştı. Uzunbağ’da yaşayan bir yurttaş “Enkazı getirip bizim köyümüzde ayrıştırıyorlar. Demiri alıp, molozu dereye döküyorlar. Bu uygulamanın iptal edilmesini istiyoruz” dedi. Molozların dereye dökümü devam ediyor.

MOLOZU DEREYE DÖKÜYORLAR

Uzunbağ köyünden bir yurttaş da “Molozu getiriyorlar buraya, demiri ayrıştırıyorlar, molozu dereye döküyorlar. Bizim köyümüzü bitiriyorlar. Yani Valilik yeni yer bulana kadar bu kararın durdurulmasını talep ediyoruz. Hukuki destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

DEPREMZEDEYE GÖZALTI

Moloz dökümünü engellemek isteyen yurttaşlar jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaştı. Yurttaşlarla dayanışma içerisinde bulunan Güzide Erden, 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığını ve belirli aralıklarla serbest bırakıldığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...