Danilo Zanna: Yumuşacık bir napoliten: Babà

0
336

Romlu şurubuyla ağızda dağılan lezzetli bir İtalyan klasiğinden bahsetmek istiyorum size bu hafta.

Üstelik tarifinin ortaya çıkışında Fransa ve Polonya’nın da katkıları var. Gelin İtalya’da çok sevilen babà tatlısını bir de benim tarifimle pişirelim.

İtalya’nın Napoli bölgesine özgü yani Napoliten tatlı ürünlerini babà kadar iyi temsil edebilecek çok az lezzet vardır. Yumuşak, romla ıslatılmış bu kek ister sade ister muhallebili sunumuyla mutfağımızın baş tacı lezzetlerinden biri olmuş, geleneksel bir lezzettir.

Tarifinin hikâyesine Fransa ve hatta Polonya’yı da dahil edebiliriz. Çünkü Fransız bölgesinde sürgündeyken çok kuru bulduğu klasik ‘kugelhopf’ kekine rom şurubu eklemeye karar veren Polonyalı kral Stanislao Leszczynski tarafından icat edildiği düşünülüyor. Burada kralın kuru bulduğu ‘kugelhopf’ tatlısının ne olduğundan da kısaca bahsetmek gerek tabii.

Günümüzde yumuşak ve pufidik olması için uzun mayalanma süresi sonrasında hazırlanan babá’nın en önemli özelliği yumuşaklığı ki bu yumuşaklık sayesinde şurubunu çok iyi emebiliyor. Çırpılmış kremayla ya da taze meyvelerle servis etmek tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Gelin İtalya’da çok sevilen bu lezzeti birlikte pişirelim.

Yumuşacık bir napoliten: Babà

TEREYAĞINI PARÇA PARÇA EKLEYİN

Bu tatlı için önce bir hamur hazırlıyoruz. Genişçe bir kapta 5 gr instant maya, 2 yemek kaşığı süt ve 30 gram beyaz unu karıştırın. Kabın üzerini streç filmle kapatın, yaklaşık 30 dakika, oda sıcaklığında beklemeye alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz