Ziraat mühendisi uyardı: ‘Yanlış buğday tohumu seçimi ilaç kullanmak zorunda bırakıyor’

0
349

Sinoplu Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, “Yanlış buğday tohumu seçimi ilaç kullanmak zorunda bırakıyor. Yağışlı ve nemli geçen uzun hava güneş olamayınca bölge iklimine uygun olmayan çeşitler de hastalık oluyor” dedi.

Sinop’un Lala köyünde çiftçilik yapan Emin Aydoğdu, yanlış buğday tohumu seçimi sonucu hasadından verim alamadığını fark etti.

Buğday hasadından verim alamayan çiftçi Aydoğdu, çözümü Sinoplu Ziraat Mühendisi Göksel Demirel de aradı. Çiftçi Aydoğdu, ziraatçı Göksel Demirel’in hazırladığı ekin ilacı uyguladıktan sonra ektiği buğdayların hastalıktan kurtulduğunu belirtti.

Yanlış buğday tohumu ortaya çıkabilecek hastalıkları belirten Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, “Yanlış buğday tohumu seçimi ilaç kullanmak zorunda bırakıyor. Çünkü yağışlı ve nemli geçen uzun hava güneş olamayınca bölge iklimine uygun olmayan çeşitler de hastalık oluyor bu yüzden tarım bakanlığı tavsiyelerine bakmak lazım. Çünkü bir ya da iki marka bölgede hastalıktan zarar görüyor.

’15 KASIM 30 ARALIK İDEAL EKİM ZAMANI’

Buğdaylar da özellikle saçma tohum ekimi yapıldığında bir miktar fazla tohum ekimi olursa içinde de aşırı yabancı ot biterse ve havalar kapalı ve yağışlı giderse sonuç ne yazık ki pas hastalığı dediğimiz iklimsel bir hastalık meydana geliyor. Kimyasal mücadelesi var elbette ama erken ekim yapmayalım Sinop için 15 Kasım 30 Aralık ideal ekim zamanı yabancı ot az olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz