Buğdayda yüksek rekolte beklentisi arttı

0
528

Trakya’da yağışların az olması nedeniyle kuru toprağa ekilen buğday tohumlarının, yağışlarla birlikte gelişiminin iyi gitmesi çiftçiyi sevindirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin buğday ihtiyacının yüzde 13’ünün karşılandığı, iklim değişikliği ve kuraklığın etkisiyle son yıllarda buğday ekim döneminin kasıma sarktığı Trakya’da, her düşen yağışla buğday daha çok boy vermeye ve gelişmeye başladı.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son dönemdeki yağışların buğdaya “ilaç” gibi geldiğini söyledi.

Yağışlarla toprağın suya doyduğunu belirten Arabacı, “Buğdayın ekiliş dönemi ve kış ayları kurak geçmişti. İlkbahar yağışları beklenenin de üzerinde oldu ve ekili ürünlerde bir sıkıntı yaşanmıyor. Görüntü itibarıyla buğdaylar çok güzel gözüküyor. İlkbahar yağışları buğdayın gelişimi açısından çok iyi geldi.” ifadelerini kullandı.

Arabacı, buğdayda bereketli bir yıl beklediklerini, hem verim hem de kalite açısından ümitli olduklarını dile getirdi.

Trakyalı çiftçilerin büyük emek ve gayretle üretim yaptığını anlatan Arabacı, şunları kaydetti:

“Buğdayda başaklar çıktı, tam dane doldurma döneminde de bir yağmur alırsa çok güzel olur. O zaman normal yılların üzerinde bir verim elde ederiz. Şu anki başak yapısı çok güzel. Önceki yıllarda aldığımız verimin üzerinde bir yıl olacağını düşünüyorum. Bu yıl dekar başına 600 kilogramın üzerinde bir verim olur diye umuyorum. Görüntü bunu gösteriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz