Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması devam etmeli

0
382

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın tam uygulanması ve devamı için taraflara görüşmelere devam etme çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın tam uygulanması ve devamı için tüm taraflara işleyişle ilgili sorunların üstesinden gelmek için görüşmelere devam etme çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında, İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde yeni gemilerin tahıl girişimine katılmasına ilişkin anlaşma sağlanamadığını, girişimin daha önce yetki verilen gemilerle devam ettiğini açıkladı.

Haq, bugün Türkiye’nin girişimiyle gelecek hafta düzenlenecek üst düzey katılımlı toplantıya hazırlık amacıyla teknik bir toplantının İstanbul’da gerçekleştirildiğini aktardı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de tüm taraflara girişimin “iyileştirilmesi, uzatılması ve genişletilmesine” ilişkin önerilerini sunduğunu anımsatan Haq, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın tam uygulanması ve devamı için tüm taraflara işleyişle ilgili sorunların üstesinden gelmek için görüşmelere devam etme çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haq, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebecca Greenspan’in de söz konusu girişim çerçevesinde BM ile Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasıyla ilgili Moskova’da bugün görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

Greenspan’in Rus gıda ve gübre ihracatının kolaylaştırılmasına ilişkin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin ile görüştüğünü ifade eden Haq, kendisinin BM’nin Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na olan güçlü bağlılığını ilettiğini aktardı.

İstanbul’da teknik ve üst düzey toplantı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıkların görüşmelerinin ardından tahıl girişiminin süresinin 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlatarak, “Bu süre bitmeden önce görüşmelerimizi olabildiğince hızlandırmak suretiyle bunun tekrar herhangi bir aksaklığa meydan vermeksizin istikrarlı bir şekilde devamı için gayretlerimizi sürdürüyoruz.” diye konuşmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz