Antep fıstığında yüksek rekolte beklentisi

Antep fıstığında ağaçlardaki meyve tutumu yüksek rekolte beklentisi oluşturdu. Başta Şanlıurfa ve Gaziantep olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli tarımsal ürünlerinden Antep fıstığında ‘var yılı’ yaşanması bekleniyor.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü, fıstık bahçelerinde 60 kişilik ekiple inceleme yaparak her yıl olduğu gibi bu yıl da rekolte tahminini kamuoyuna duyuracak. Enstitü Müdürü Ahmet Şahan, Antep fıstığının Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünleri arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’nin Antep fıstığı üretiminin yüzde 90’ından fazlasının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapıldığını dile getiren Şahan, “Sadece Şanlıurfa ve Gaziantep, ülkemiz üretiminin yüzde 70’ini karşılamaktadır. Biz dünyada Antep fıstığı üretiminde 3’üncü sırada yer alıyoruz. Bunun yanı sıra son yıllarda çok daha kıymetli bir ürün haline gelmesi ve üretici ile çiftçinin yüzünü güldüren bir ürün olması nedeniyle Antep fıstığına olan rağbet de artmıştır. ” dedi.

5 yıl içinde üretimimiz yüzde 50 oranında artacak

Cumhuriyet’in ilk yıllarında 2 bin ton olan Antep fıstığı üretiminin 2010’lu yılların başında 150 bin tona yaklaştığını, 2020’den sonra da 200 bin tonun üstüne çıktığını ifade eden Şahan, şöyle konuştu:

“Çiftçilerimizin çok fazla rağbet göstermesi, yeni fidanlar dikilmesi ve yeni bahçelerin tesis edilmesiyle şu an 60 milyon olan Antep fıstığı ağaç varlığımızın yarısı kadar da Antep fıstığı fidanı dikilmiş durumda. Bu da demek oluyor ki bu ağaçların meyve vermesiyle birlikte önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde üretimimiz yüzde 50 civarında artacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...