3 boyutlu yazıcıyla üretilen ilk vegan somon raflarda yerini aldı

Geleceğin gıdalarının konuşulduğu bir dönemde, 3 boyutlu yazıcıyla üretilen vegan bir somon ürünü, Avustralya süpermarketlerinin raflarındaki yerini aldı.

Gıda teknolojisi girişimi Revo Foods tarafından piyasaya sürülen ürün “THE FILET – Inspired By Salmon” (T. Somondan İlham Alınan Fileto) olarak adlandırıldı. Bu alternatif ürünün 3 boyutlu (3D) baskı teknolojisiyle üretilen ve süpermarket raflarında yerini alan ilk gıda olacağı düşünülüyor.

Üretici firmanın CEO’su Robin Simsa tarafından yapılan bir açıklamada, “3 boyutlu baskı ile endüstriyel ölçekte gıda yapılması yeni bir dönemi başlatıyor. Bununla birlikte yaratıcı bir gıda devrimine, gıdaların tam olarak müşteri ihtiyaçlarına göre hazırlandığı bir çağa giriyoruz” ifadelerini kullandı.

3D baskı ile somon nasıl üretiliyor?

Diğer bazı et ikame ürünleri gibi alternatif somon ürünü de ipliksi mantarlardan elde edilen mikoproteinden üretiliyor.

Ürün beslenme açısından bir dizi vitamin ve hayvansal muadili gibi omega-3 yağ asitleri içeriyor. Aynı zamanda 100 gramda 9,5 gram ile yüksek bir protein içeriğine sahip. Ancak bu yine de aynı miktarda normal somondaki protein içeriğinden daha az.

Revo Foods, başka bir girişim olan Mycorena ile birlikte çalışarak mikoproteini 3D yazıcıdan geçirilmek üzere özel olarak tasarladı. Araştırmacılar birkaç yıldır 3D yazıcıda basılmış gıda ürünleri üzerinde çalışıyorlar. Bu çalışmalar sonucunda lazerle pişirilmiş cheesecake ve laboratuvarda üretilen etler gibi birçok ürün ortaya çıktı.

Bu ürünlerin üretilmesinin arkasındaki motivasyon ne?

Bu çalışmaların yapılma sebeplerinden biri de, gıda alternatiflerinin gıda üretimini daha sürdürülebilir hale getirebileceği düşüncesi. Sürdürülebilirlik balıkçılık sektörü için büyük bir endişe kaynağı. Küresel balık stoklarının tahminen %34’ü aşırı avlanmış durumda. Bu durum balıkların üreyebileceklerinden daha hızlı avlanmaları ve dolayısıyla sayılarının azalması anlamına geliyor.

Gıda üretimi, küresel sera gazı emisyonlarının dörtte birinden fazlasını meydana getiriyor. Bu emisyonların %31’i hayvancılık ve balık çiftliklerinde, %18’i ise işleme ve nakliye gibi tedarik zinciri aşamalarında oluşuyor.

Revo Foods’un web sitesine göre vegan somon filetosunun üretiminde, geleneksel somon balığının yakalanması ve işlenmesine kıyasla %77 – 86 daha az karbondioksit ve %95 daha az tatlı su kullanılıyor.

Somon alternatifinin piyasada başarılı olup olmayacağı henüz belli değil. Revo Foods, bu tür ürünlerin başarısının anahtarının “fleksitariyan pazara hitap eden otantik bir tadı yeniden sağlamakta yattığı” düşüncesinde.

3 boyutlu baskı teknolojisiyle gıda üretimini gösteren bilgilendirici bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Firmanın geliştirdiği ürünle ilgili reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...

Resmi Gazete’de yayımlandı: Elektronik alkol takip sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahte alkol kaynaklı...