11’inci Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 25-30 Nisan’da

Karnaval’ın tarihi belli oldu… Adana yine muhteşem günler yaşatmaya hazırlanıyor…

Düzenlendiği her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti Adana’da buluşturan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın 11’incisi 25-30 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek. Karnavalın simgesi haline gelen kostümlü kortej geçişi de 29 Nisan Cumartesi günü Adana caddelerinde gerçekleşecek. Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girmeyi başaran “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de yer alacak.

Geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla kişinin Adana sokaklarında buluştuğu karnavala, her yıl olduğu gibi yine yüz binlerce kişinin katılması bekleniyor. Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada portakal çiçekleri kokularının eşliğinde bu büyük coşkuyu yaşamak isteyenlerin otel ve ulaşım rezervasyonlarını şimdiden yapmaları öneriliyor.+

Karnaval “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında

Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamındaki etkinlerden biri olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi;

“Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, çok daha kapsayıcı ve yaygın etkinliklerle benzersiz bir kültür sanat deneyimi yaşatmak adına yola çıktı. Karnaval’ın bugüne gelmesinde yıllardır yanımızda olan Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Merkez İlçe Belediyeleri ve Adana Ticaret Odası gibi mevcut resmi destekçilerimize şimdi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da eklendi. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Bakanlığımız tarafından Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamına alınmış durumda. Bakanlığımızın bu desteği, karnavaldaki profesyonel etkinlik çeşitliliğine katkı sunacaktır. Ayrıca uluslararası medya desteğini de artıracaktır. Bu yaklaşımlarından dolayı Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve tüm Bakanlığımız yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz”

Karnaval yine dolu dolu etkinliklere sahne olacak

Karnaval, süresince kentin hemen her yerinde; sokak gösterileri, dans gösterileri, üniversite müzik gruplarının konserleri, halk oyunları gösterileri, bando gösterileri, spor müsabakaları ile bireysel sokak gösterileri yerinde izlenebilecek. Ayrıca sokaklarda açılan stantlarda Adana’ya özgü herşeyi bulmak mümkün olacak ve kentte ekonomik canlılık da yaşanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...