Varlık Fonu ÇAYKUR’u batırdı: Sayıştay raporunda borcu borçla çevirdiği vurgulandı

Çay İşletmeleri Kurumu, Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından katlanarak zarar etmeye devam etti. Kurumun 2021 denetim raporu tamamladı.

Sayıştay 2017’de Türkiye Varlık Fonu’na devredilmeden önce kâr açıklayan, devrin ardından her yıl katlanarak zarar eden, genel müdürlüğünü ise AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in kardeşi Ziya Alim’in yaptığı Çay İşletmeleri Kurumu’na (ÇAYKUR) yönelik 2021 denetim raporunu tamamladı.

ÇAYKUR’un borçlanma ihtiyacının çok yüksek olduğu ve finansman giderlerinin dönem sonucunu olumsuz etkilediği vurgulanan raporda, 16 milyar liralık ticari banka kredisi kullanıldığı ve 15 milyar lira kredi anapara geri ödemesi yapıldığı ancak kalan 1 milyar TL ve faizlerinin ödenemediği vurgulandı.

Raporda, “Dolayısıyla 2020’den devreden 4 milyar 200 milyon lira tutarında mali borçlar, 2021 dönem sonunda yüzde 26 oranında artarak 5 milyar 200 milyon liraya yükselmiştir. 2021’de ticari bankalardan kullanılan kredilerinden dolayı tahakkuk eden faiz veya finansman gideri tutarı da 588 milyon lira oldu” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çiftçi temsilcilerinin yeni hükümetten beklentileri var

Kabinenin açıklanmasının ardından üreticiler çözüm bekleyen sorunları konusunda önerilerde...

Ayçiçek piyasasının gözü Türkiye’de

Son bir yılda yurtdışı piyasalarda yüzde 60 düşen Ayçiçek...

Verimsiz üretime tahammülümüz yok

Sencer Solakoğlu Türkiye’de bir besi hayvanından 250 kg. kemikli et...

23 milyon ton plastik atık nehir ve denizlere dökülüyor

Dünyada her yıl üretilen 400 milyon tondan fazla plastiğin...