ÇAYKUR, yaş çay alımında yaya kaldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 kuruş destekleme primi ile fiyatı 7 TL olarak açıkladığı yaş çay alımında, özel sektör firmalarının daha yüksek fiyat vermesi nedeniyle ÇAYKUR sadece 482 bin ton alım yapabildi. ÇAYKUR, geçen yılki kampanyada 860 bin ton çay yaş çay satın almıştı.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından 16 Mayıs 2022 tarihinde açılan 2022 yaş çay alım sezonunda sona yaklaşıldı.

Özel sektör daha iyi fiyat verdi, ÇAYKUR’un alımları yarıya düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaş çay alım fiyatını 30 kuruşluk destekleme ücreti ile birlikte 7 TL olarak açıklamasının ardından ÇAYKUR, yaş çay alımında bu yıl kontenjan uygulaması yapmadı. Ağır geçen kış nedeniyle çay rekoltesinin düşük olması ve özel sektör firmalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın üzerinde fiyat vermesi nedeniyle ÇAYKUR, bu yıl sezon başından bugüne kadar 482 bin ton yaş çay alabildi. Kuruluş, geçen yılki kampanyada 860 bin ton çay yaş çay alımı yapmıştı.

“Çay üreticileri için bu sezon bayram havasında geçti”

Bu yıl yaş çay sezonunun üreticiler için adeta bir bayram gibi geçtiğini vurgulayan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, şunları söyledi:

 

“Bu yıl çay sezonu gerçekten de bayram havasında geçiyor. Biraz rekoltede düşme oldu. Hava şartları ve toplanma kaynaklı ürün veriminde azalma oldu. Fakat üreticilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadan çok rahat bir şekilde kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan, herkes çayını çok rahatlıkla istediği yere, istediği fiyata satabildi. Bu anlamda üreticileri memnun edebildiysek en çok ondan memnun oluyoruz.

Onun haricinde kurum olarak bizde bize gelen çayı işlemiş olduk. Şu ana kadar 1. sürgünde 212 bin ton yaş çay aldık. 2. sürgünde 195 bin ton alabildik. Bugün itibariyle de 75 bin ton çayla devam ediyoruz. Bizim hedefimiz üreticinin bütün çayını alabilmek. Üreticiyi memnun edebilmek. Normalde bizim çalışanlarımız 180 gün çalışıyor. O süreç içerisinde kampanyayı da bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Hava şartları da uygun olduğu müddetçe çay alımına devam edeceğiz.”

132 bin ton civarında kuru çay satışı yapıldı

Kuru çay satışlarının da iyi gittiğini belirten ÇAYKUR Genel Müdürü Alim, “Yeşil çayda 155 bin ton üretim yaptık. Bunun da 55 bin tonu organiktir. Satışlarımız hedeflerimiz doğrultusunda devam ediyor. Bugün itibariyle kuru çayda 132 bin ton civarında bir satış yaptık. Yıl sonu için koyduğumuz hedefe ulaşmakta herhangi bir terslik bulunmuyor. Satışlarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Didi soğuk çayda yine hedefimiz 100 milyon litreydi. Şimdi kısa zaman içerisinde farklı bir bağlantıyla çıkacağız. Çok daha farklı üretim ve satış şekli olacak. Bugün itibariyle 65 milyon litreyi geçmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...