Ucuz arpada büyük hayal kırıklığı! TMO yetiştiriciye arpayı buğdaydan pahalıya satacak!

TMO, yem regülasyonu kapsamında arpa satışlarına başladığını duyururken, açıklanan fiyat yetiştiriciyi hayal kırıklığına uğrattı. Yetiştiriciler, TMO’dan 4 liranın altında bir satış fiyatı beklerken, TMO’nun arpa satış fiyatını 5.25 liradan açıklaması, yem regülasyonunu şimdiden işlevsiz hale getirdi.

TMO, yem regülasyonu kapsamında yetiştiriciye birlikler üzerinden arpayı 5250 TL/tondan satacağını açıkladı. Bu fiyata nakliye bedeli ve birliklerin masrafları eklendiğinde arpanın yetiştiriciye maliyeti en düşük 5700 ile 5800 TL/ton olacak. Serbest piyasada ise arpa fiyatları ortalama 6000 TL/ton lira. TMO’nun serbest piyasa fiyatlarına yakın bir fiyatla arpa satışını başlattığını açıklaması, “Yetiştiriciyi bu fiyatla mı destekleyeceksiniz?’ tepkilerine neden oldu.

BU NASIL DESTEK? YETİŞTİRİCİYE ARPA UN FABRİKALARINA VERİLEN BUĞDAYDAN DAHA PAHALIYA VERİLECEK!

TMO’nun un regülasyonu kapsamında ekmeklik buğdayı un fabrikalarına 4.460 ile 4575 liradan satarken, yem regülasyonu kapsamında yetiştiriciye yapılacak arpa satışını ise ekmeklik buğdayın üstünde bir fiyata 5.25 liradan verecek olması, yaşanan çelişkiyi de gözler önüne seriyor. Piyasada ekmeklik buğday fiyatları arpa fiyatlarının bin lira aşağısında bulunurken, TMO’nun sözde destek kapsamında besici ve süt üreticisine arpayı un fabrikalarına verdiği ekmeklik buğdaydan 80 kuruş daha pahalıya verecek olması, yem regülasyonunu da işlevsiz hale getirdi.

İŞTE YETİŞTİRİCİNİN TEPKİSİNİ ÇEKEN TMO’NUN YAPTIĞI AÇIKLAMA! 

TMO, yem regülasyonu kapsamında arpa satışlarını başlattı. Besici ve yetiştiricilerimizin talepleri Üretici Örgütleri aracılığıyla 17-24 Ekim tarihlerinde alınacaktır Arpa satış fiyatı, piyasa fiyatlarının yaklaşık yüzde yirmi altında, 5250 TL/Ton olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...