Buğday Arpa Çavdar ekim alanlarımız daralırken Tahıl Koridoru

Rusya’nın tahıl koridorunu açmasının ardından “kahramanlık” hikâyesi çıkarılması, tarımın AKP döneminde bitirildiği gerçeğini değiştirmedi. BM raporuna göre Türkiye dünyada en fazla buğday ithal eden üçüncü ülke. 2021’de arpa üretimi yüzde 30.7, çavdar yüzde 32.4, yulaf ise yüzde 12.2 oranında azaldı.

Rusya’nın tek taraflı askıya aldığı tahıl koridorunu tekrar açmasının ardından iktidar kanadı “başarı öyküsü” yazsa da Türkiye’de üreticiler ve toplum için gerçekler çok farklı.

Bir zamanlar “tahıl ambarı” olarak anılan Türkiye, AKP döneminde dışa bağımlı hale geldi. Birleşmiş Milletler Gıda Görünümü raporuna göre, Türkiye dünyada en fazla buğday ithal eden 3. ülke. Toprak Mahsulleri Ofisi geçen hafta 495 bin ton buğday ithalatı ihalesine imza attı. İthalat yükselirken üretim ise azalıyor.

EKİM ALANI AZALDI

İthalata bağımlılık resmi verilere de yansıdı. 2021 yılında 2.44 milyar dolar buğday ithalatı yaptı. Toplamda 8.137 milyon ton buğday ithal edildi. Üretim ise 17.7 milyon ton oldu. Ancak Türkiye’nin yıllık ortalama buğday tüketimi 19 milyon ton. 2020 yılında üretim 20.50 milyon ton oldu. Ticaret Bakanlığı, ithal edilen buğdayın işlenerek yurtdışına satıldığını belirtirken buğday ticaret hacmine rağmen ekim alanları ise azalmaya devam etti. 2004-2020 arasında buğday ekilen alanlar yüzde 25 oranında küçüldü.

ÜRETIM ORANI DÜŞTÜ

TÜİK verileri de benzer durumu ortaya koydu. Tahıl ürünleri üretim miktarı 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14.3 oranında, buğday üretimi de 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13.9 oranında azaldı. 2021 yılında arpa üretimi bir önceki yıla göre yüzde 30.7 oranında azalarak yaklaşık 5.8 milyon ton, çavdar üretimi yüzde 32.4 oranında azalarak 200 bin ton, yulaf üretimi yüzde 12.2 oranında azalarak 276 bin ton milyon ton oldu. Baklagillerin önemli ürünlerinden nohut üretimi yüzde 24.6 oranında azalarak 475 bin ton, kırmızı mercimek yüzde 30.6 oranında azalarak 228 bin ton, patates ise yüzde 1.9 oranında azalarak 5.1 milyon ton olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Kurbanlıkları ellerinde kalan besicilerden bakanlığa çağrı

Kurban Bayramı’nın son günü dolayısıyla kurbanlık alım ve satım...

Tahıl fiyatları düşüş bölgesinden çıkamıyor

S&P GSCI Tarım Endeksi, bahar aylarında yaşanan rallinin ardından...

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....