The New York Times’tan şarap ve yemek eşleştirmenin evrensel sırları

The New York Times

Şarapla yemek eşleştirirken yanlıştan korkmayın, bu kaygıyla keyfinizi kabusa çevirmeyin. Birkaç istisna dışında büyük bir hata yapamazsınız. En kötü olasılıkla elinizde iyi bir şarap ve sevdiğiniz bir yemek kalır.

İster mum ışığında romantik bir akşam yemeğinde, ister patates cipsinin yanında açın, yemekle şarabı eşleştirmek en büyük mutfak zevklerinden biri. Ancak hata yapma korkusu bu keyfi kabusa dönüştürebilir. Yıllarca şaraplara uygun yemek tavsiyeleri veren, yemeğin yanında şarap açan biri olarak bu ikiliyi eşleştirmeyle ilgili birkaç temel gerçeğe inanmaya başladım. Bu gerçekler size başarılı sonuçlar vaat etmeyebilir ancak umarım şarap seçme korkusunu hafifletmenize yardımcı olabilir.

Satıcıya sormaktan çekinmeyin

İlk adım, özellikle şarap konusunda nispeten yeniyseniz bir “hoş geldin” yardımı almaktır. Nasıl mı? Şarabınızı süpermarket değil de iyi bir şarap dükkanından alın. Böylelikle içtiğiniz şarabın genel kalitesini iyileştirmekle kalmayacak, bazı tavsiye kaynaklarına da ulaşacaksınız. Kendini işine adamış satıcılar çok şey bilir ve genellikle size yardım etmeye heveslidir. Onlara şarabınızı neyin yanında tüketeceğinizi söyleyin ve bütçenize göre öneri isteyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Gaffar Yakınca: Çiftçiye ne gerek var, üçkağıtçılarımız va

Futbolcu, on kamyon kayıtsız parayla tefecilik işine soyunuyor. Futbol...

İdil Çimrin: Sürprizli lezzetler

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün son derece pratik, kolay bulunabilir malzemelerle...

Ali Baş: Mis gibi şeker kokusu!

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın kuruluşunun 90....