The New York Times’tan şarap ve yemek eşleştirmenin evrensel sırları

The New York Times

Şarapla yemek eşleştirirken yanlıştan korkmayın, bu kaygıyla keyfinizi kabusa çevirmeyin. Birkaç istisna dışında büyük bir hata yapamazsınız. En kötü olasılıkla elinizde iyi bir şarap ve sevdiğiniz bir yemek kalır.

İster mum ışığında romantik bir akşam yemeğinde, ister patates cipsinin yanında açın, yemekle şarabı eşleştirmek en büyük mutfak zevklerinden biri. Ancak hata yapma korkusu bu keyfi kabusa dönüştürebilir. Yıllarca şaraplara uygun yemek tavsiyeleri veren, yemeğin yanında şarap açan biri olarak bu ikiliyi eşleştirmeyle ilgili birkaç temel gerçeğe inanmaya başladım. Bu gerçekler size başarılı sonuçlar vaat etmeyebilir ancak umarım şarap seçme korkusunu hafifletmenize yardımcı olabilir.

Satıcıya sormaktan çekinmeyin

İlk adım, özellikle şarap konusunda nispeten yeniyseniz bir “hoş geldin” yardımı almaktır. Nasıl mı? Şarabınızı süpermarket değil de iyi bir şarap dükkanından alın. Böylelikle içtiğiniz şarabın genel kalitesini iyileştirmekle kalmayacak, bazı tavsiye kaynaklarına da ulaşacaksınız. Kendini işine adamış satıcılar çok şey bilir ve genellikle size yardım etmeye heveslidir. Onlara şarabınızı neyin yanında tüketeceğinizi söyleyin ve bütçenize göre öneri isteyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Pişirme tutkusu genlerine işlemiş bir şef

Yemekseverlerin favori animasyon filmlerinden, Oscar Ödüllü ‘Ratatouille’daki Collette karakterine...

Sahrap Soysal: Bi’ pilav, bi’ çorba!

Patlıcan dendi mi çoğumuzun aklına ilk önce karnıyarık ve...

Yoksulluk gıda fiyatına yansıdı

İTO’nun verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 56 oldu. Megakentte...

197 Milyon 283 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 197...