Yeni bandroller ile her vatandaş cep telefonu ile alkol ve sigarada sahteyi fark edecek

Sigara ve alkolde dünyanın en büyük kayıp kaçak oranlarından birisine sahip olmamız yetkilileri çeşitli önlemler almaya itiyor. Bu iki alanda yeni geliştirilen 17 güvenlik noktası bulunan para basılırken kullanılan teknoloji ile üretilen bandroller ile kaçak ve sahteye önemli darbe vuruldu.

İzmir’de kurulan yeni tesislerde, dünyada başka örneği olmayan makineler ile üretilen bandroller çalınsa bile ürünle temas ettiğinde sistem işlemeye başladığı için sahte ürün anlaşılacak. 1000 denetçinin elindeki makinelerin yanı sıra eylülde hayata geçecek uygulama ile cep telefonları ile baktığımızda alkol veya sigaranın kaçak olup olmadığını hemen anlayacağız. Sistem ile 125 milyar liralık vergi geliri güvence altına alınıyor.

Türkiye’nin vergi oranları da yüksek olduğu için kaçak alkol ve sigara ile başı belada. Kaçakçılar akla hayale gelmedik yöntemler geliştirirken devletin de eli boş durmuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Darphane Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde İzmir’de kurulan yeni bandrol üretim tesisleri ile para teknolojisinde kullanılan teknoloji ile sahtecilerin yolları epey kesiliyor. Bu iki alanda yeni geliştirilen 17 güvenlik noktası bulunan para üretiminde kullanılan teknoloji ile üretilen bandroller ile kaçak ve sahteye önemli darbe vuruldu. Yeni tesislerde, dünyada başka örneği olmayan makineler ile üretilen bandroller çalınsa bile ürünle temas ettiğinde sistem işlemeye başladığı için sahte ürün anlaşılacak. 1000 denetçinin elindeki makinelerin yanı sıra eylülde hayata geçecek uygulama ile cep telefonları ile baktığımızda alkol veya sigaranın kaçak olup olmadığını hemen anlayacağız. Ürünlerin nerede ne zaman üretildiği kaç tane olduğu veya ne kadar olduğunu telefondan görebileceğiz. Banknotlarda olduğu gibi yüksek güvenlik kriterleriyle, özel bir üretim ve baskı teknolojisi kullanılarak üretilen yeni nesil bandroller, çıplak gözle kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Böylece tüketicilerin her biri adeta ‘denetçi’ oluyor. Yeni bandrolleri farklı açılardan değişen görüntüsü sayesinde sahte bandrollerden ayırmak çok daha kolay.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin

125 MİLYAR GÜVENCE ALTINDA

Yeni bandrollerin amacı elbette kaçağın önüne geçerek bir yandan vergi kaybını önlemek diğer yandan sahte sık sık ölümlere de neden olduğu için vatandaşın sağlığını korumak. Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, ÖTV gelirlerinin yaklaşık 125 milyar TL’lik kısmını güvence altına da aldıklarını belirtti.

PARA ÜRETİMİ İLE AYNI TEKNOLOJİ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü adına yerli ve milli olarak üretilen yeni nesil bandrollerin kullanımına başlandı. Yeni nesil bandroller, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, teknoloji, yüksek güvenlik ve tasarım özellikleriyle hem tüketicileri koruyor hem de devletin vergi kaybının önüne geçiyor. Yeni nesil bandrollerin temel özelliklerinin başında yırtılınca yeniden kullanılamaz ve kopyalanamaz olması, herkes tarafından kolaylıkla uygulama üzerinden kontrol edilebilir olması geliyor. Yeni nesil bandroller, Avrupa’nın en büyük bandrol üretim tesisi olma özelliğini taşıyan İzmir Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada, merkez bankalarının sahip olduğu yüksek güvenlik standartlarıyla üretiliyor.

‘GELİR KAYBINI ÖNLEYECEĞİZ’

Fabrikada düzenlenen basın toplantısında konuşan Abdullah Yasir Şahin“Türkiye’de son 14 yıldır aynı bandroller kullanılıyordu ama gelişen teknoloji ile birlikte yeni bir sisteme geçilmesi gerekliydi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yeni nesil üstün teknolojiyle, kopyalanamaz bandrol üretimi ile hem tüketicilerimizi koruyacak hem de devletimizin bu alandaki gelir kaybını önleyeceğiz. Yapılan bu yeni düzenlemenin temel amacı; sigara ve alkollü içkilerde kayıp kaçak oranlarının azaltılarak vergi kayıplarının önüne geçilmesi, kaçakçılığın engellenmesi ve halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sahteciliğin ortadan kaldırılmasıdır. Dünyada bir ilk olan yeni nesil bandrollerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

İrfan Donat: Meyve-sebze yandı fiyatlar alev aldı

Hazirandan bu yana devam eden rekor sıcaklık yüzünden ürünler...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...