Tarım Bakanı Adıyaman ve Malatya’da depremde telef olan hayvan sayısını açıkladı!

0
704

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Adıyaman ve Malatya’da depremde telef olan hayvan sayısını açıkladı. Kirişçi, Adıyaman’da 2 bin 54 büyükbaş, 16 bin 905 küçükbaş hayvanın, Malatya’da ise toplam 7 bin 219 hayvanın telef olduğunu açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Adıyaman’da Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yaptı. Kirişçi, Adıyaman’da yıkılan ahır ve ağıllar ile telef olan hayvanlar konusunda çalışma yürüttüklerini belirterek, telef olan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısını açıkladı.

DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLDE TELEF OLAN TOPLAM HAYVAN SAYISI VE YEM İHTİYACI OLAN HAYVAN SAYISI NE KADAR?

Bakan Kirişçi, Adıyaman’da köy yollarının açılmasıyla yıkılan ahır sayısının 1401’e çıktığını belirterek, telef olan büyükbaş hayvan sayısının 2 bin 54, küçükbaş hayvan sayısının ise 16 bin 905’e yükseldiğini bildirdi. 559 kanatlının telef olduğunu ve 957 arı kovanının da bu hasar gördüğünü dile getiren Kirişçi, hala erişilmemiş ağıllar bulunduğunu belirtti. Adıyaman’da toplamda 1824 ton yem dağıtıldığını ifade eden Kirişçi, ancak bölgedeki depremzede yetiştiricilerin ihtiyaç duyduğu toplam yem miktarı ile ilgili bir bilgi vermedi.

Kirişçi, önceki gün Malatya’da yaptığı açıklamada ise Malatya’da yıkılan ve ağır hasarlı küçükbaş ve büyükbaş işletme sayısının 1462, telef olan yani ölen büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının ise 7 bin 219 olduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz