O sırada Ege’deki fay hattında: Sulak alan ‘kurutulup’ yapılaşmaya açıldı

0
853

AYŞEGÜL KASAP

11 şehri sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin şoku sürerken yine birinci derecede deprem bölgesinde bulunan Balıkesir’in Edremit ilçesinde korunması gereken sulak alan ranta açıldı.

Alan önce 148 hektardan 48 hektara indirildi. Böylelikle masa başında ‘kurutulan’ 100 hektar (yaklaşık 140 futbol sahası) yapılaşmaya açılıyor. Üç ayrı proje var.

Akçay Sulak Alanı, bölgesinin son sulak alanı. Bu nedenle ekosistem için çok önemli.

Edremit fay zonunda

Öte yandan bu bölgede yapılaşma sadece doğayı değil insanları da tehdit ediyor. Zira Edremit birinci dereceden deprem bölgesi.

Edremit fay zonu toplam 90 kilometre uzunluğunda.

Güncellenen MTA diri fay haritası da gösteriyor ki Balıkesir ölçeğinde 7,2 büyüklüğünde deprem üreten faylar var. Edremit’ten geçen fay da bu faylardan biri.

Fotoğraf: MTA

1953’te ve 1944’te bölgede 6.8 ve 7.2 büyüklüğündeki depremler meydana gelmiş. Yenice, Gönen ve Edremit fayının ürettiği depremlerde can ve mal kayıpları yaşanmış.

Zemin etüdü riski

Şu an mevcut yapı denetim yönetmeliğinde sulak alanlara bina yapılmasını engelleyen bir madde yok. İnşaattan önce zemin etüdünün yapılıp yapılmadığı denetlenmiyor bu nedenle. Depremde yıkıma uğrayan yerler ise sulak zeminler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz