Servet Yıldırım: Depremzede çiftçinin devlet desteğine ihtiyacı var

0
403

Geçen hafta depremin ardından başsağlığı dilemek için Veysel Ulusoy hocayı aradım. Depremde ablasını kaybeden Veysel hoca bana bölgedeki durumu ve yaşanan sıkıntıları anlattı.

ENAG’ın da kurucusu olan Veysel Ulusoy ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden biridir. Çok değerli çalışmaları ve güçlü gözlemleri vardır. Hoca bölgedeki mevcut zorlukları aktarırken önemli bir noktaya dikkat çekti. Diyor ki: “Orada tarlalar sahibini bekliyor… Ekinler tarlada, hayatta kalan çiftçi hasat için Mayıs ve Haziran aylarını bekliyor. Pamuk çiğidinin tarlayla buluşmasına yaklaşık 1 ay var. Ama deprem nedeniyle traktör, araç ve gereçler enkazın altında kaldı.”

Veysel Ulusoy’un kendi gazete yazılarında da vurguladığı gibi “Çiftçinin devlete ihtiyacının olduğu en acil dönemdeyiz.” Köylerin yerle bir olduğu bölgede hayatta kalanlar acılarını içlerine atıp hayata devam edecekler; yine tarlalara gidecekler ama desteğe ihtiyaçları var. Veysel hocanın deyişiyle “Makine ve teçhizatla devleti yanında hissetmek, hasadı birlikte kaldırmak istiyorlar.”

Aslında depremden önce de tarımda sıkıntılar vardı. Sektör, gübreden mazota kadar neredeyse tüm girdilerdeki yüksek maliyet artışları nedeniyle geçen yılı zor geçirmişti. Buna bir de yağış düzenindeki olumsuz gidişat eklendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz