Pandemi sırasında kurdular… Hayallerini gerçekleştirdiler! New York’taki Türk çiftten büyük başarı

2020’de New York’a taşınan Türk çift, Yonca Çubuk ve Emre Uzundağ, pandemi sırasında kurdukları Woodspoon adındaki yemek siparişi uygulaması sayesinde artık “küçük hayallerinin gerçekleştiğini” söylüyor.

Yonca Çubuk, “Woodspoon bize hikayemizi anlatmak için bir platform ve ses veriyor” diyor ve ekliyor: “Biz sadece kebap ve pilavdan daha fazlasıyız. En çok satan yemeklerimiz mercimek çorbası ve portakallı ıspanak yahnisi; ikisi de vejetaryen; ikincisi vegan.”

“PANDEMİDE YENİ BİR GELİR KAYNAĞI BULMASI GEREKEN BİRÇOK RESTORAN ÇALIŞANINA YARDIM ETTİ”

Türk çift, Koronavirüs nedeniyle Brooklyn’deki küçük dairelerinde sıkışıp kalmıştı. Çift, gurbette ev hasreti çekerken, karantina stresiyle baş etmelerine yardımcı olmak için giderek daha fazla Türk yemeği pişirmeye başlamış. Yonca Çubuk, “Bu, pandemi sırasında zihinsel bir gereklilikti” diyor.

Daha sonra şehirdeki arkadaşları için Yemek pişirmeye başlamışlar, ”inanılmaz derecede olumlu” geri bildirimler almışlar. Çubuk, arkadaşlarının bunu bir kariyere dönüştürmeleri gerektiğini söylemeye başladıklarını aktarıyor. Daha önce profesyonel bir şef olarak çalışmamış olmalarına rağmen geçen yıl işe koyulmaya karar verdiler ve Woodspoon adlı yeni bir yemek dağıtım uygulamasını geliştirdiler.

Just Eat, Deliveroo, Uber Eats ve ABD’nin en büyük yemek sipariş uygulaması olan DoorDash gibi pazar lideri devasa dağıtım uygulamaları artık birçok büyük restoran zincirini listelese de, Woodspoon’un iş modeli bunlardan tamamen farklı.

TAZE, EV YEMEĞİ

2020’nin başında devreye giren Woodspoon uygulaması, bir zincir restorandan ziyade evde yemek yapan insanları taze, ev yemeği isteyen müşterilerle bir araya getiriyor. Woodspoon uygulaması aracılığıyla sipariş verdiğinizde siparişinizin detayı ilgili ev şefine gönderiliyor. Daha sonra, yemek hazır olduğunda bir Woodspoon sürücüsü siparişi alıyor ve teslim ediyor.

Uygulama sadece New York’un Brooklyn semtinde kullanılabiliyor olmasına rağmen şu anda uygulmaya kayıtlı 120’den fazla aşçı var. Planları ise genişlemek. Emre Uzundağ ve Yonca Çubuk’un BanBan Anatolian Home Cooking adlı menüleri haftanın dört günü uygulama üzerinden sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...