1000 MSA mezunu Türk ve dünya mutfaklarının seyrini değiştirmek üzere yola çıktı

Dünyanın sayılı aşçılık okulları arasında gösterilen Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) 2021 yılı oldukça hareketli geçti. Profesyonel eğitimlerini tamamlayan 1000’e yakın MSA mezunu tutkularının peşinden giderek dünyada ve Türkiye’de mutfakların seyrini değiştirmek üzere yola çıktılar. Mutfak severlerin yoğun ilgi gösterdiği workshoplar ve profesyonel eğitimler boyunca MSA mutfaklarında tam 263 bin yumurta kırıldı, 7000 kilo patates soyuldu. Mutfağın birleştirici gücünden faydalanmak isteyen herkese erişmek üzere içerikler üreten MSA ekibi aynı heyecanı paylaşan iş ortaklarıyla MSA’nın Podcastleri çatısı altında 4 bin 500 dakikalık kayıt yaptı, MSA stüdyolarında ise 400 saat çekim geçekleştirdi.

Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA), 2021 yılı dolu dolu geçti. 2021’in tüm aksiliklerine rağmen, hem hayallerini mesleğe dönüştürmek isteyen Şef adaylarını, hem de yeme-içme meraklılarını mutfaktan alıkoyamadı. Profesyonel eğitimlerden workshoplara kadar tüm programlara katılımcılar yoğun ilgi gösterirken, MSA’nın Restoranı, pandemi sürecinde de güvenilirliğini bir kez daha ispat ederek iyi yemek peşinde koşanlarla doldu taştı. MSA tarafından hazırlanan malzemeleri evde kolayca birleştirerek nefis sofralar hazırlamayı sevenlerin gözdesi ise MSA BOX’ın vazgeçilmezleri, ‘Dünyanın En Güzel Çikolatalı Pastası’, ‘MSA Burger’ ve ‘Taco Party Kit’ oldu. İşte verilerle MSA’da 2021 yılının özeti:

Profesyonel eğitimlere adaylar yoğun ilgi gösterdi

17 yıldır sektörün ihtiyaç duyduğu mutfak profesyonellerini yetiştiren, bugüne kadar 20 binin üzerinde profesyonel aşçıyı sektöre kazandıran MSA’da, her yıl olduğu gibi profesyonel eğitimler 2021’de de devam etti. MSA’nın yılda üç dönemde verdiği profesyonel eğitimlerine pandeminin etkilerine rağmen 2021’de de adayların ilgisi yoğun oldu. Mesleki eğitime uygun olarak geliştirilmiş, yoğun eğitim müfredatı ile şubat, ağustos ve ekim aylarında başlayan eğitimlerde üç dönem de dolu dolu geçti. 2021’de profesyonel eğitimlerini tamamlayan 1000’e yakın MSA mezunu tutkularının peşinden giderek dünyada ve Türkiye’de mutfakların seyrini değiştirmek üzere yola çıktılar. Açılan her üç eğitim döneminde de kadın adaylar pastacılık ve ekmekçilikte yerlerini erkeklere bırakmadı. Pastacılık sınıflarının yüzde 80’ini kadın öğrenciler oluşturdu.

Adayları belirlemek için 45 bin 750 dakikalık görüşme gerçekleştirildi

Turizm ve yiyecek-içecek sektörlerine eğitim yoluyla tam donanımlı profesyoneller kazandırmayı amaçlayan MSA’da sadece eğitim aşamasında değil, adayların eğitimlere kabul aşamasında da titizlikle çalışıldı. En uygun adayların seçilebilmesi için binlerce adayla tam 45 bin 750 dakika görüşme gerçekleştirildi. Şubat döneminde açılan eğitimler için 570, ağustos için 334, ekim için 612 adayın görüşmesi olumlu sonuçlandı. Ayrıca 1881 adet HACCP, iş sağlığı güvenliği ve zorunlu hijyen sertifikası verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...