30. WorldFood İstanbul: Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı bugün açılıyor

Dünyanın Gözü, Gıda Sektörünün Önemli İsimleri WorldFood Istanbul’da Food Arena Etkinlik Alanında!

Sektörün uluslararası platformu, eğilimleri belirleyen WorldFood İstanbul- Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı, 1 – 4 Eylül 2022 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 700’den fazla yerli ve yabancı marka, 10 salonda 70 farklı ülkeden 400’ü aşkın yabancı satın alma profesyoneli ile buluşacak. Fuar, sektörün yakından takip ettiği pek çok profesyonelin katılımıyla güçlü bir etkinlik platformu olma konumunu da sürdürecek.

Bu yıl 30’uncu kez düzenlenecek Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı- WorldFood İstanbul, sektörü yeni ürün ve hizmetlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. Fuar; iş geliştirme konferansları, kadın girişimciler alanı, atıksız mutfak şovları, kısacası tüm etkinlikleriyle de sektörün ekonomik ve renkli yönünü, farklı endüstri uzmanları ile ele almayı hedefliyor.

Gıda ve gıda teknolojileri eğilimlerini etkileyen en büyük buluşma noktalarından WorldFood İstanbul, sektör gündeminin uzman isimlerle mercek altına alınacağı Food Arena etkinlik programı ile ziyaretçi ve katılımcılarıyla buluşacak.

Fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek Food Arena etkinlik programı ziyaretçi ve katılımcılara, pandemi sürecinde Türkiye çapında tedarik zincirinde bozulan arz-talep dengesi ve tüm dünyayı etkileyen iklim krizi sebebiyle değişim halinde olan sektörle ilgili önümüzdeki dönem piyasa öngörülerini, teknolojik gelişmeleri, sürdürülebilir iyi örnekleri sunacak.

 

Gıda Sektörünün Geleceği WorldFood Istanbul’da Tartışılacak

5. salonda yer alan Food Arena etkinlik alanında 4 gün boyunca gerçekleştirilecek 10 panelde; sürdürülebilir ekonomi, gıda atıklarıyla mücadele, koruyucu sağlık, çevrimiçi & çevrimdışı pazaryeri eğilimleri, sorumlu gıda hareketi, güvenilir gıda, tarımda kadınların güçlendirilmesi konuları tartışılacak. Sektöre yön veren 40’tan fazla isim ve iş birlikleriyle derinlemesine konuşularak sektöre pek çok iyi örnek sunulacak.

Açılış gününün ilk oturumunda Başkanlar Oturumu gerçekleştirilecek. Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat moderatörlüğündeki “İhracatın Kalbindeki Sektör Gıda ve 2023 Yol Haritası” başlıklı panelde, İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM Genel Müdürlüğü yetkilileri konuşmacı olarak yer alacak.

Başkanlar Oturumu’nun ardından, “Üretim ve Tedarik Zincirinde Güvenilir Olmak” başlıklı panelin
moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) Başkanı Celal Toprak yapacak. İTO Gıda Komitesi Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özer, Topkapı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise güvenilir gıdaya nasıl ulaşılacağı konusunda dinleyicilere bilgi verecek. Panelin ardındansa GÜP, ürün güvenliğinde farkındalık yaratarak sektöre değer katan kişi ve kurumlara teşekkürlerini WorldFood İstanbul ev sahipliğindeki törende sunacak.

Fuarın ikinci gününün odağında “ısrafla mücadale”, “yenilikçi mutfak akımları” ve “gıdada sosyal fayda ve girişimcilik” olacak. Günün ilk oturumu, Fazla Gıda Pazarlama Müdürü Koray Koçer’in moderatörlüğünde düzenlenecek “İyilik Yap, Gıdayı Koru! Üretimden Masaya İsrafla Mücadele” başlıklı panelde; Metro Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Betül Bildik, Hiç Urla Kurucu Ortağı Sürdürülebilir Tarım ve Gastronomi Girişimcisi Duygu Özerson Elakdar, Akkomarka Yön. Kur. Üyesi Hasan Yeşilyurt ile Divan Çevre ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Nur Çelik gıda israfıyla mücadele konusunda yaptıkları projelerden bahsedecek.

Günün ikinci panelinde ise Türk mutfağının global trendlerin etkisiyle gelişimi ve sağlıklı beslenme eğilimleri “Yenilikçi Mutfak Akımlarının İzinde: Geleneksel Mutfaktan Yenilikçi Mutfağa” panelinde; İşletmeci Şef Özlem Mekik, uzman diyetisyen Aslı İçüngür, yönetici şef Eren Demirci, EKS Mutfak Kurucusu Eyüp Kemal Sevinç ve Koruyucu Sağlık Uzmanı ve Mikrobiyolog Prof. Dr. Oğuz Özyaral tarafından tartışılacak.

İkinci günün son oturumunda ise “Gıda Sektörünün İtici Güçleri: Girişimcilik, Sosyal Fayda ve İnovasyon” başlıklı panelde, Topraktan.co Kurucusu Gülşah Seyhan, Hepsiburada Ticari ve Sosyal Projeler Koorinatörü Duygu Aktaş ve Migros Ticaret A.Ş. Pazarlama İş Geliştirme & “Sadece Migros’ta” Direktörü Sena Erol Özdemir, Gazete Oksijen Yazarı Bahar Akıncı moderatörlüğünde girişimcilere verdikleri destekler konusunda kurumsal vizyonlarını paylaşacaklar.

Fuarın 3 günü gündeminde öne çıkan başlık “Pazaryerlerinde Sürdürülebilir Tedarik Trendleri” ele
alınacak. TV Sunucusu Yazar Cansu Canan Özgen, CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer ve Alibaba.com Türkiye Pazarlama ve Müşteri Memnuniyeti Yöneticisi Sinem Salihoğlu ile bir araya gelerek üretimde ve tedarikte sürdürülebilir kriterleri, perakendede tedarik zincirini ve E-ihracat operasyonları ile yeni nesil B2B ticareti masaya yatıracak.

WorldFood İstanbul’un Gelenekselleşen Food Master Class Özel Fuar Turu 3. Yılında’ Gastronomi Turizm Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilecek özel fuar turunda gastronomi destinasyonlarının
başrolündeki şefler gıda sektöründe sürdürülebilir uygulamaları ile dikkat çeken, atıkla mücadele eden servisler geliştiren, sağlıklı ve güvenilir ürünleriyle sektörde öncü olan firmaları sektörün karar verici ve satın alma profesyonellerinden, otel ve restoran işletme yöneticilerinden oluşturulan bir grupla gezerek, yeni ürün tanıtımları ve tematik sohbetler ile üst düzey bilgi ve ilişki kazanımı sağlayacaklar.

Tur öncesi moderatörler GTD Başkanı Gürkan Boztepe, Çevre Mühendisi Akademisyen Doç. Dr. Efsun Dindar ve Şef, Yazar & Menü Danışmanı Jale Balcı konferans sahnesinde gerçekleştireceği söyleşide ziyaretçi ve katılımcılara gıda sektöründe sürdürülebilirlik, atıksız mutfaklar, güvenilir ve sağlıklı gıda hakkında bilgiler paylaşacaklar.

 

worldfood-istanbul.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: TMO alım hazırlıklarını tamamladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin...

Türkiye’nin narenciye ihracatı yılın 4 aylık döneminde yüzde 16 artışla 475 milyon dolar oldu

Türk narenciye sektörü, Irak pazarında yüzde 399’luk rekor ihracat...

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...