Nureddin Nebati’nin sözleri gündem olmuştu: Yurttaş ete yaklaşamıyor

0
592

Ekonomik kriz yurttaşın belini büküyor. Yurttaşlar ucuz et alabilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren Et ve Süt Kurumu önünde kuyruğa giriyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir TV programında “Türkiye’de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor, kokusundan dolayı. Bunu da değiştirmek lazım” dedi. Cumhuriyet’e konuşan yurttaş, “Fiyatlar uçtu ete yaklaşılmıyor” dedi.

Cumhuriyet, Bakan Nebati’nin açıklamalarıyla ilgili kasaplarla ve yurttaşlarla konuştu. Mustafa Mazlum isimli yurttaş hayat pahalılığıyla ilgili “İnsanlar yaşmak için yemek zorundalar, ama bu fiyatlarla da insanların et alması zor. Vatandaşlar ete yaklaşmaya korkuyor” değerlendirmesini yaptı.

İsmini vermek istemeyen bir yurttaş ise “Her şey uçtu fiyatlar bizlere pahalıya patlıyor. Alım gücü gittikçe düşüyor. Çay kaşığıyla veriyorlar kepçeyle alıyorlar. Bu durum böyle giderse insanlar artık kasaba da gidemeyecek” dedi.

HER HAFTA İKİ ZAM

Kasaplar ise ete sık sık gelen zamlar nedeniyle ürünlerine fiyat etiketi koyamadıklarını belirtti. İstanbul’da kasaplık yapan Zeynal Özüner, alım gücü nedeniyle yurttaşın et alamadığını belirtti. Özüner, “Vatandaşların et alımı bayağı bir düştü. Kasap olarak bu fiyatlarla et alımı bizim için de zor. Fiyatlar küçük esnafı bitirtecek düzeyde. Bu şekilde devam ederse sonumuz kötü” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz