Tencere enflasyonu Mart ayında yüzde 10,2 oldu

0
275

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD), mart ayında tencere enflasyonunun (gıda fiyatlarındaki artış) yüzde 10,2 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği’nin (BUYSAD) verilerine göre tencere enflasyonundaki 4 aylık artış yüzde 22,27 gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 10,2 oldu.

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Dönmez, mart ayı tencere enflasyonu rakamlarını açıklarken, TÜİK’in enflasyon rakamları, fiyat artışlarının endüstriyel yemek sektörüne olan etkileri ve maliyet dışı fiyat artışlarının nedenleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dönmez, BUYSAD olarak her ay düzenli olarak gıda fiyatlarındaki artışı kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek, tencere enflasyonu kavramını ülke gündemine sokmaya çalıştıklarını söyledi. BUYSAD’ın verilerine göre mart ayında gıda fiyatlarındaki artışın 10,2 olduğunu, yılbaşından bu yana ise yüzde 22,27 olarak gerçekleştiğini belirten Dönmez, bu süreçte en büyük artışın et ve et ürünlerinin fiyatlarında gerçekleştiğini, dile getirdi.

EN BÜYÜK ARTIŞ DANA ETİNDE

TÜİK’in verilerine göre mart ayı zam şampiyonunun dana eti olduğuna dikkat çeken Coşkun Dönmez, dana etinin mart ayında yüzde 19,9 olarak açıklandığına dikkat çekti. Dönmez, diğer et çeşitleri ve şarküteri ürünlerinin yüzde 15,16, yumurtanın yüzde 11,16, kümes hayvanları etinin de yüzde 5,86 artığını hatırlattı.

BUYSAD olarak her ay tencere enflasyonunu açıklayarak Endüstriyel Yemek sektörü olarak paydaşlarına maliyet kaynaklı fiyat artışlarını daha kolay anlatabilme umudu taşıdıklarını kaydeden Başkan Dönmez, tencere enflasyonu kavramını ekonomik bir kavram olarak gündemde tutmayı hedeflediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz