Murat Çelik: Gıda toptancılarının teyakkuzu

0
307

Deprem bölgesine yapılan yardımlarda devamlılık gerekiyor. Uzun soluklu planlamalara ihtiyaç var bölgede.

Küçük – büyük, yardımın her türlüsü önemli elbette ama birçok insan (ya da şirket) ilk bir – iki hafta bölgede olup sonrasında kendi normaline dönecek şüphesiz. İşte o yüzden, elini bölgenin üzerinden uzun süre çekmeyecek olanların süreklilik arz eden yardımları daha da kıymetli.

Reklamsız, sessiz sedasız devam eden iki örnek aktaracağım Ankara’dan.

KIRIKHAN’DA 10 BİN KİŞİYE YEMEK

Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yılmaz ile konuştum ve Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde yüksek kapasiteli bir organize mutfak kurduklarını öğrendim.

Yılmaz şunları söyledi:

– Toptancı esnafı olarak depremi haber alır almaz harekete geçtik. Herkesin kendi imkanlarıyla yolladıkları da var ama biz site olarak ilk planda 10 tır gıda ve ihtiyaç malzemesi yolladık.

– O ilk 10 tırda toplam 260 ton kuru bakliyat, sıvı yağ, salça ve hijyen malzemesi vardı. Ayrıca kağıt ve plastik kase, çatal, kaşık, bardak gibi tek kullanımlık malzeme yolladık, yollamaya da devam ediyoruz.

– Gıda ve malzeme yolladık ama baktık bunların pişirilmesi gerekiyor. Bunun üzerine Hatay Kırıkhan’a, belediye ile koordineli şekilde bir organize mutfak kurduk. Her türlü ekipmanı tamamladık ve ilk planda 12 kişilik bir ekiple sıcak yemek dağıtmaya başladık. Ekip 30 kişiye çıkacak.

– Şu anda Kırıkhan’da 10 bin kişiye en az üç çeşit yemek veriyoruz. Hedefimiz kapasiteyi 15 bin kişiye çıkarmak.

– Bu iaşe yardımını en az üç ay sürdüreceğiz. Esnafımız, oradaki mutfağımızın ihtiyaçlarını göndermeye devam ediyor.

Gıda toptancılarının teyakkuzu

ADIYAMAN BESNİ’DEKİ AŞEVİ

Ertuğrul Yılmaz GİMAT’ın da büyük bir yardım faaliyeti içinde olduğunu söyleyince, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aydoğan’ı aradım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz